Eliasson'dan Yelkenlilere Öykünen Köprü

mimarizm.com / 25 Ağustos 2015

Olafur Eliasson'un merakla beklenen yelkenli benzeri, dairesel platformlardan oluşan Cirkelbroen Köprüsü Kopenhag'da açıldı.Cirkelbroen Köprüsü, Kopenhag'daki Christianshavn Kanalı 'nın üzerinde çevresindeki günlük hayatın ve su  kenarının canlılığını yansıtacak şekilde tasarlanmış. Bir zamanlar yoğun denizcilik etkinliklerinin merkezi olan Kopenhag limanının tarihine gönderme yapan köprü, dairesel platformlardan ve 17-25 metre arasında değişen yükseklikleriyle 'gemi' direklerinden oluşuyor. Gemi direkleri ve armalar (direği sabit tutmaya yarayan halatlar) için çelik, köprünün korkulukları için ahşap kullanılmış.
Eliasson, tasarıma başlarken aklına çocukluğunda İzlanda limanında gördüğü balıkçı teknelerinin geldiğini söylüyor.
'Limanda tekneler birbirinin yanında sıralanır, limanı tekneden tekneye yürüyerek geçebileceğiniz izlenimini verirlerdi'
Köprü, Kopenhag limanı çevresinde bir yaya rotası oluşturan büyük bir dairenin parçası olan ve büyük gemilerin geçişine imkan sağlayacak şekilde açılan 5 dairesel platformdan oluşuyor. Her gün köprüyü yaklaşık 5000 kişi kullanıyor.Eliasson, köprüyü kullanan kişilerin burayı bir buluşma mekanı olarak görmelerini umduğunu söylüyor. Köprü bu sebeple kullanıcıların hızını düşürerek şehre farklı açılardan bakmalarına imkan sağlamak ve burada mola vermelerini teşvik etmek için zikzaklı bir yapıda tasarlanmış.
Eliasson'un diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :