EKODesign Konferansı Başladı

yapi.com.tr / Merve AKI / 14 Nisan 2011


BASF – The Chemical Company, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda ve VitrA-Artema inovasyon sponsorluğunda bugün (14 Nisan 2011) Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'de düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "EKODesign Konferansı"nda, kentsel planlama, mühendislik, mimarlık alanları, yapı malzemesi, gayrimenkul sektörü, ilgili sivil toplum kuruluşları ile kamu/yerel yönetimlerin yerli ve yabancı liderleri bir araya geliyor ve ödüllü yeşil bina çalışmaları, bu alandaki yasal düzenlemeler ve güncel, çarpıcı konu başlıkları sektörün gündemine taşınıyor.

Konferansın Açılış Konuşmaları kapsamında söz alan Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, bugün dördüncüsü düzenlenen "EKODesign Konferansı"nda kent planlama, mimarlık, mühendislik, gayrimenkul ve malzeme konularının ele alınacağını belirterek konunun geniş kapsamda tartışılacağını ifade eti.

Bütün dünyada etkisini hissettiren ve derinlemesine tartışılan ‘yeşil' kavramı konusunda Türkiye'nin de geri kalamayacağını aktaran Hasol, "Konu henüz çok yeni ve üzerinde dikkatle durulmayı gerektiriyor. Ülke olarak bütün işin daha başlangıcındayız ve bu ilgi gerektiren konunun üzerine daha hassas eğilmeliyiz" dedi.

27 Nisan – 1 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Yapı Fuarı İstanbul'u bilginin odaklandığı bir diğer alan olarak tanımlayan Hasol, Yapı Fuarı İstanbul'un büyük bir alanının ‘EKODünya Fuarı'na odaklandığını belirterek, "Konu ile ilgili olanlarla orada buluşalım" dedi.

Açılış Konuşmalarının bir diğerini gerçekleştiren GYODER Başkanı Işık Gökkaya sözlerine; "Ticari kaygılardan uzak bir şekilde, sektörün gelişmesi için çalışan Yapı-Endüstri Merkezine öncelikle teşekkürler" diyerek başladı. Gökkaya 1990 senesine kadar ‘müteahhitlik sektörü' olarak gelişen ancak 1990'lardan sonra proje ve planlama anlamında fark yaratan inşaat sektörüne dair rakamsal verilerle sektörün gelişimini aktardı. Sunumu kapsamında sektörün sorunlarına da değinen Gökkaya, Türkiye'nin kentleşme sürecinin oldukça hızlı ve kontrolsüz olduğuna dikkat çekti. Bu süreçte çevresel problemlerin göz ardı edildiğine de dikkat çeken Gökkaya, "Kentsel gelişim çevresel, ekolojik açıdan da sürdürülebilir olmalıdır. Temel amaç doğal kaynakları koruyarak dengeli bir gelişim sağlamak. Bu anlamda devletimiz ‘yeşil bina' ve ‘yeşil tasarım' ile ilgili olarak çalışmalar yapmalı ve özel sektöre destek olmalı" dedi.

Açılış Konuşmalarının sonuncusunu gerçekleştiren ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ise konuşması kapsamında dünyada yaşanan hızlı ve önemli değişim ve dönüşüme değindi. Sur, son dönemde yaşanan ekolojik sorunların, enerji kaynaklarının tükenmesinin ve bütün bunlara bağlı olarak daha da önem kazanan ‘sürdürülebilirlik' kavramının önemine dikkat çekti. ‘Yeşil Mühendislik' kavramının dünyada yayılmaya başladığını ve bu anlamda Türkiye'de de adımlar atıldığını ifade eden Sur, "En önemlisi özel sektör bu konuya varlığını açtı. Pek çok yapı ‘yeşil' kavramına uygun bir şekilde geliştirilmeye çalışıyor" dedi.BASF –The Chemical Company'den Gill Kelleher, ‘Sektörden Gelecek Vizyonları 1' başlığı altıda gerçekleştirdiği poster sunumunda özellikle ‘yalıtım' konusu üzerinde durdu. Sunumunun başında salonda bulunan bütün izleyicilerin ayağa kalkmasını isteyen Kelleher, öncelikle evinde yalıtım olmayan kişilerin oturmasını, sonra evinde klima ya da vantilatör olanların oturmasını ve daha sonra çalıştığı ofiste klima ya da vantilatör olanların oturmasını istedi. Sonuçta salonda ayakta kalan 4 kişiye "tebrikler, siz, gerçekten yeşilsiniz" diyen Kelleher, sunumunun devamında BASF tarafından gerçekleştirilen enerji etkin bina örneklerini de sundu.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :