"ECOWEEK, Farklı Fikirleri Ortaya Koymak için Bir Fırsat"

mimarizm.com / 20 Nisan 2015


ECOWEEK Istanbul'un açılışında konuşan Elias Messinas, iklim değişikliği konusunda çözüm üretmenin tasarımcıların elinde olduğuna dikkat çekerek ECOWEEK'in bu fikirleri ortaya koymak ve tartışmak için bir fırsat olduğunu söyledi


Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Topluluğu tarafından düzenlenen "ECOWEEK Istanbul 2015",  Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'de gerçekleşen Açılış Konferansı ile başladı.

2005 yılında Yunanistan'da kurulan ve bugün 53 ülkede üyeleri bulunan ECOWEEK sivil toplum kuruluşu, çevre bilincinin artırılması ve sürdürülebilirlik ilkelerinin öne çıkarılması amacıyla uluslararası atölye çalışmaları ve konferanslar düzenliyor. Buluşmaların İstanbul ayağı bu yıl, 20-25 Nisan 2015 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı yerleşkesinde gerçekleştiriliyor."Contemporary Archeology in Istanbul / İstanbul'da Çağdaş Arkeoloji" temalı ECOWEEK Istanbul 2015'in, YEM'de yapılan Açılış Konferansı'nda konuşan Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Gülsen, Türkiye gibi hızlı nüfus artışının yaşandığı bir ülkede, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir ortam bırakabilmede, ECOWEEK gibi yaratıcı işbirliklerini teşvik eden etkinliklerin önemine dikkat çekti. 

ECOWEEK Kurucusu Elias Messinas ise, İstanbul'daki etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Studio-X Istanbul ile konferans konuşmacılarına teşekkür ederek, "Avrupa'daki en iyi öğrenci programlarından biri" olarak nitelediği ECOWEEK hakkında bilgi verdi.İklim değişikliği konusunda toplumların giderek bilinçlendiğini ve belli kentlerin bu konuda önderlik ettiğini söyleyen Messinas, ABD'yi vuran Sandy kasırgası sonrasında, New York'un hemen bir adaptasyon stratejisi geliştirdiğini belirterek, Bjarke Ingels Group (BIG)'in bu doğrultuda hazırladığı "The BIG U" projesini örnek verdi. Messinas, tasarımın dönüştürücü gücüne ilişkin ayrıca şunları söyledi:

"Binalar sürekli enerji tüketiyor. Yapı yapmak için malzeme kullanıyor, toprağı, havayı, suyu kirletiyor, giderek daha çok plastik ve elektronik atık üretiyoruz. Tasarımcılar olarak bu konuda farklı çözümler üretmek elinizde. Sadece güzel değil, aynı zamanda sürdürülebilir tasarımlar yapabilirsiniz. Dışarı çıkıp alandan öğrenmek çok önemli. ECOWEEK tüm bu fikirleri ortaya koymak ve tartışmak için bir fırsat." dedi.

ECOWEEK Istanbul 2015 Açılış Konferansı; Ruşen Aktaş, Anna Heringer, Marco Navarra, Teğet Mimarlık, Elisabetta Terragni ve Han Tümertekin sunumları ile devam etti.

Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı yerleşkesinde beş gün sürecek atölye çalışmalarının ardından, kapanış sunumları 25 Nisan Cumartesi günü Studio-X Istanbul'da yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :