Duvar Kağıdındaki Etrüsk Karası

Filiz YAVUZ / 25 Mayıs 2010

Hollandalı tasarımcı Siba Sahabi, karartılmış Etrüsk seramiğinden aldığı ilham ile ana malzemesini duvar kağıtlarının oluşturduğu el yapımı bir mutfak serisi tasarladı. "Bucchero" adındaki 9 parçalık bu seri karaf, kadeh ve kaplardan oluşuyor.



Sahabi, İtalya'nın Toscana bölgesinde M.Ö. 800-100 yılları arasında yaşamış olan Etrüsklülerin, günümüzde "reducing firing" olarak anılan, parlak metal görünümü elde etmek için seramikleri karbon monoksitle yakma tekniğini kullandıklarını söylüyor. Bugünkü Lübnan ve Suriye'den getirilen oryantalist metal işleri Etrüsklülerin taklit etmesi sonucunda, batılı porselen üretim bilgisinin doğunun estetik anlayışıyla karışmış olduğunu dile getiren Sahabi, bu çalışmanın kendisi için bir kültürün diğer bir kültürle nasıl iç içe geçerek kültürel bir zenginliğe neden olduğunu anlamak açısından güzel bir deneyim olduğunu belirtiyor. Sanatçı niyetini, "tarih ve varlık arasında bir bağlantı oluşturmak ve halen devam etmekte olan kültürlerin bir potada erimesi eyleminin önemini vurgulamak" olarak açıklıyor.



Ürünlerin ana malzemesi olarak kullandığı duvar kağıtlarının kırılganlığının ve kalitesinin kendisini adeta büyülediğini söyleyen Sahabi, sadece soruna odaklanmamaya çalıştığını ifade ederek bütün süreç boyunca ellerinde şekillenen kağıt ile duygusal bir bağ kurmaya çalıştığını belirtiyor.

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :