Dünya Mimarlık Günü’nde Dayanışmaya Çağrı

mimarizm.com / 05 Ekim 2009
Dünya Mimarlık Günü ve Dünya Habitat Günü'nde Mimarlar Odası, mimarlar başta olmak üzere herkesi dayanışmaya çağırdı.

Mimarlar Odası, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü ve Dünya Habitat Günü'nü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaparak, küresel kriz nedeniyle büyüyen ekonomik, kentsel, çevresel sorunlar karşısında yaşam çevresinin geleceği için kentsel katılımın, dayanışmanın ve meslek olarak mimarlığın toplumsal etkinliğinin öneminin arttığını vurguladı.

"2007'de başlayan 2009'da doruğa çıkan ekonomik krizin nedeni, anamalcılığın yalnızca para amaçlı politikalarıdır. Ancak ne yazık ki bu süreç olabildiğince yaygınlaşmakta, yapısal olarak her şeyi içine alarak, insanlığı çok yönlü bir çöküşe sürüklemektedir" ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

"İşte bu koşullarda; Birleşmiş Milletler Habitat Günü için belirlenen 'Kentsel Geleceğimizi Planlamak'temasının açılımında; ‘Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki kentler ve kasabaların 21. yüzyıl boyunca iklim değişikliği, kaynakların azalması, gıdaların kirlenmesi, nüfus büyümesi ve ekonomik istikrarsızlık gibi etkenlerin etkisi altında' kalacağı, bu etkenlerin, ‘önümüzdeki yüzyıl boyunca fiziksel ve sosyal olarak kentlere ve kasabaları yeniden şekil' vereceği, ‘gelişmekte olan ülkelerin çoğunda, bunlara ek olarak hızlı kentleşme, aşırı kalabalıklaşma, yoksulluk ve gecekondulaşma gibi olumsuz etkilerinin hissedilmeye' devam edeceği vurgulanmaktadır. Tüm bu gelişmelerin ışığında ‘kentsel gündemin artık hükümetler, yerel yönetimler ve sivil toplum için gittikçe yükselen bir öncelik haline geldiği' belirtilmektedir.

Ancak; günümüzde dünyanın birçok yerinde uygulanan kentsel planlama çalışmalarında, ‘planlama sürecine insan topluluklarını ve ilgili tüm paydaşları katmanın öneminin farkında olmadıklarından, gelecekte kentleri bekleyen sorunlara karşılık vermek konusunda yetersiz' kalındığı, bu nedenle ‘insana ve çevreye daha duyarlı bir kentsel geleceği tartışmaya' açmak üzere bu temanın belirlendiği ifade edilmektedir."
Mimarlar Odası'nın gündeminin "ülke ve kent yönetiminin demokratikleşmesi, katılımcı demokrasi, kentsel katılım, kamu ve toplum yararı, toplum ve mimarlık, planlama ve mimarlık politikası, mesleki özerklik, etik-kimlik, afetler, iklim değişikliği, ekoloji vb." konularını da içerecek şekilde belirlendiğinin belirtildiği açıklamada, "Günümüzdeki ekonomik kriz, neo-liberalizmin ideolojik varsayımlarını çürütmüştür. Yapısal kriz koşulları devam etmekte, belirsizlikler ve karmaşa artmaktadır" ve "Bu süreçte, her alanda olduğu gibi giderek kendi değerlerinden uzaklaş(tırıl)an planlama ve mimarlık alanlarının, bütün alanlar gibi yaşadığımız krizleri sorgulayarak kendi gücünü ve değerlerini yeniden ortaya koyması gerekmektedir" şeklinde iki temel vurgu yapıldı.

 Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 2009 yılı Dünya Mimarlık Günü'nün ana konusunu "Küresel Kriz Karşısında Mimarların Gücü" olarak saptanmıştı. Bu yılın Habitat Günü'nün ana konusunu da Birleşmiş Milletler "Kentsel Geleceğimizi Planlamak" olarak belirmişti.

Açıklamanın tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :