Doğan Hasol'a İSMD Mimarlığa Katkı Ödülü

mimarizm.com / 19 Ocak 2015


Mimarlık kültürünün geliştirilmesi, kurumlaşması ve yüceltilmesini konu alan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği 2014 Mimarlığa Katkı Ödülü'ne Y. Müh.-Mimar, Dr. h.c Doğan Hasol değer görüldü.

Taksim Gezi Oteli'nde 17 Ocak 2015 Cumartesi günü düzenlenen törende Hasol, ödülünü, İSMD Yönetim Kurulu Başkanı Ersen Gürsel ile jüri başkanı Mutlu Çilingiroğlu'nun elinden teslim aldı.

Törenin açılışında konuşan Mutlu Çilingiroğlu, jüri olarak seçim yaparken zorlanmadıklarını ifade ederek, İstanbulSMD Mimarlığa Katkı Ödülü'ne değer gördükleri isimler olduğu sürece bu ödülü iki yılda bir vermeyi sürdüreceklerini belirtti.Zor ve sorumluluk gerektiren bu katkının; devamlılık, kalıcılık ve emek yoğun bir içeriğe sahip olması gerektiğine dikkat çeken Çilingiroğlu, Doğan Hasol'un mesleğe bugün ve gelecekte değer sağlayacak birçok meziyete sahip bir mimar olduğunu vurguladı. Hasol'un, internetin var olmadığı bir dönemde bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'i kurduğunu ve Yapı Dergisi'ni yayımladığını hatırlatan Mutlu Çilingiroğlu, mimarın, mesleğe katkı misyonunu, sorumluluk ve sabır gerektiren Mimarlık Sözlüğü ile sürdürdüğünü ekledi.

Ödülün takdiminin ardından söz alan Doğan Hasol ise, İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan nehir söyleşi kitabına atıfta bulunarak, bunu bir "aferin" olarak gördüğünü belirtti. "Herkesin aferine ihtiyacı vardır; bu yararlı ve herkes için gerekli bir şeydir" dedi. Hasol, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Fransızların, 'hiç kimse kendi ülkesinde peygamber olamaz' diye bir sözleri vardır. Kendi ülkemde böyle bir ödüle layık görülmüş olmak benim için çok değerli. Eşim Hayzüran'a, bütün çalışmalarımda bana destek verdiği için çok teşekkür ederiyorum. Başarılarımın yarısını ona borçluyum. Jüriye de takdiri için çok teşekkür ederim."

Doğan Hasol sözlerini sonlandırırken, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan mimar Fahrettin Ayanlar'ı da andı. Törende, mimar Levent Aksüt de kemanıyla küçük bir dinleti sundu.Doğan Hasol'un Başlattığı "ilk"ler
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'in kurulması
Yapı Katalogları
Yapı Dergisi
Yapı Fuarları
Sanal Mimarlık Müzesi (mimarlikmuzesi.org)
YEM Yayın
Archiprix - Türkiye yarışması

Yayın Etkinlikleri
Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü
Mesleki makaleler
Mimarlık ve Sanat dergisi
Mimarlık dergisi yayın müdürlüğü
Yapı dergisi genel yayın yönetmenliği

Yurtiçi Kurumsal Görevleri
Mimarlar Odası yönetim görevleri
Mimarlık Vakfı yönetim görevleri
İSMD üst düzey yönetim görevleri

Uluslararası Kurumsal Görevleri
Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği - UICB Başkanlığı (iki dönem, toplam 6 yıl)
UIA 2005 İstanbul Kongresi bilimsel komite üyeliği
Ağa Han Mimarlık Ödülü jüri üyeliği (2001)
WAF jüri üyeliği (üç kez)
Archiprix International jüri başkanlığı (2004)

Ayrıntılı biyografiye ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :