Devremülk 'Out', Mimari Deneyim 'In'

Amber EROYAN / 24 Ağustos 2010
Ünlü yazar Alain de Botton ‘Mutluluğun Mimarisi' (The Architecture of Happiness) kitabından hızını alamamış olacak ki, tatilini ünlü mimarların imzasını taşıyan evlerde geçirmeyi arzu edenlere ‘mimari' gayrimenkul hizmeti sunan ‘Living Architecture'ı (Mimariyi Yaşamak) hayata geçirdi. Alain de Botton'un tatil evi kiralama girişimi, İngiliz halkının modern mimariye temkinli yaklaşımını ‘tedavi etme'ye dayanıyor.


Felsefeyi ‘okunur kılan' kitaplarıyla ciddi bir okur kitlesine ulaşan Alain de Botton, 2006 yılında yayımlanan ‘Mutluluğun Mimarisi' eseri ile bu kez mimarlık dünyasını özgün gözlemleri ve okumaları üzerinden aktarmıştı. De Botton, insanların yaşadıkları evlere ilişkin düşüncelerini değiştirmek amacıyla yazmaya başladığı kitabın araştırma safhasının, modern mimari tarzda inşa edilmiş İngiliz tatil evlerini halka kiralama girişimine ilham kaynağı olduğunu söylüyor.

İyi bir tatil geçirmenin yanında, tarihi bir mekanda konaklamanın öğreticiliğinden faydalanmak isteyenlere hizmet veren Landmark Trust'tan esinlendiği belirten de Botton, mimariyi içinde yaşarken öğrenmek fikrinden yola çıkarak, girişiminin ismini ‘Living Architecture' (Mimariyi Yaşamak) koyuyor. Yazar, fikir ve isim babası olmakla da kalmıyor, yatırımcı ve gayrimenkul firmalarıyla da bizzat iletişim kurarak projenin bir nevi belkemiği haline geliyor.


Suffolk'taki MVRDV tasarımı 'The Balancing Barn', Ekim 2010'da kapılarını açacak Görsel: MVRDV

Alain de Botton, Living Architecture tatil evlerinin niyetini şu ifadelerle betimliyor:

"İnsanların zihninde halen ‘modern mimari'ye karşı bir korku gizli. Modern mimari, İngiliz toplumunu travmatize eden bir olgu. Bu tatil evlerinde sadece uyumanız söz konusu değil, etrafınıza baktığınızda bir yandan modern mimari hakkında da bilgi sahibi olacaksınız."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :