Detroit, Koruyucusu Robocop'un Heykeline 'Evet' Diyecek mi?

Amber EROYAN / 22 Şubat 2011
Her şey tutkulu bir Robocop hayranının, kanun savaşçısı robotun hizmet alanı olan Detroit'in belediye başkanı David Bing'e gönderdiği ‘tweet' ile başladı…

Philadelphia'da yapılan yeni Rocky heykelini referans alan hayranımız, Robocop'un Detroit için mükemmel bir elçi olacağını savundu. Başkanın yanıtı ise kısa ve netti: "Şu an için böyle bir projemiz yok. Öneriniz için teşekkürler". Ancak hikaye mutlu sona erecek gibi gözüküyor zira heykeli finanse etmek için oluşturulan destek sayfası, öngörülen 50 bin doları çoktan toplamış durumda. Ne diyelim, azmin elinden bir kaçan kurtulurmuş bir de uçan! 

Robocop maceralarının anayurdu; Detroit

Paul Verhoeven'in, 1987 yılında vizyona giren ve kısa zamanda ciddi bir hayran kitlesine ulaşan bilimkurgu filmi Robocop, asayişini sağladığı Detroit kentinin yeni simgesi olabilecek mi?

Massachusetts'li Robocop hayranının 7 Şubat 2011 günü Twitter'da paylaştığı öneri, Belediye Başkanı David Bing'den beklenen ilgiyi görmeyince, Detroitli John Leonard internetin nimetlerinden faydalanmak üzere kolları sıvadı. Vakit kaybetmeden bir Facebook sayfası kuran ve yaratıcı projeleri görücüye çıkaran Kicstarter internet sitesinde proje için kaynak toplamaya başlayan Robocop severler, hem öngördükleri bütçeyi tutturdular hem de heykellerini yerleştirecekleri bir yer buldular.

Sosyal medyanın en etkin sitesi Facebook'ta "Build a statue of Robocop in Detroit" (Detroit'te Bir Robocop Heykeli Yapmak) adlı bir etkinlik yaratan Robocop fedaileri, 26 Mart'a dek sürecek olan bağış kampanyasında an itibarı ile 7616 katılımcıya ulaşmış durumdalar.

Aynı ekibin Kicstarter'da açtığı "Detroit Needs A Statue of Robocop!"(Detroit'in Robocop Heykeline İhtiyacı Var) adlı proje bağış sayfası ise, kampanyanın bitmesine 32 gün kala, 61 bin 632 dolara ulaşmış durumda.

Bütçe ve yer tamam, sıra uygulamada

İlk kez dev boyutlarda bir kalıcı metal heykel üretecek olan gönüllüler ekibi, sürecin ne kadar maliyetli olduğunun farkına sonradan varmış. Ancak heykeltıraşlar ve metal ustaları ile yapılan istişarelerin sonunda, pekâla 2.13 metrelik hafif strüktürlü bir Robocop modeli oluşturulabileceği sonucuna varılmış.

Kicstarter'daki proje sayfasında yapılan son güncellemeye göre ise, Robocop lisanslı ürünlerinin resmi üreticisi Fred Barton Productions, kendi kullandıkları malzemeler ile Robocop'un 1/1'lik heykelinin yapımını üstlenme teklifinde bulundu.

Öte yandan, eski gar binası Imagine Station yakınında heykel için yer bile ayrıldı. Yine de görünürlük, ziyaret edilebilirlik, bağlam ile uyum ve aidiyetin sağlanması anlamında daha iyi bir alternatif bulunması durumunda 'Robo' son önerilen noktaya taşınabilecek.

Elçiye zeval olmaz ama halkın rızası ile yola çıkılan bu ‘sanatsal' teşebbüste, hazır kaynak bulunması gibi bir dert de ortadan kalkmışken, Başkan Bing'in Robocop'a daha sıcak yaklaşması muhtemel gözüküyor.

Haber, kickstarter.com'dan derlenmiştir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :