Dallas'ı daha Yaşanabilir Kılmak

Filiz YAVUZ / 09 Mayıs 2008


Dallas'ı "daha yaşanabilir" kılma çabaları meyvelerini vermeye başladı. "Dallas Pavillion Project" kapsamında tasarlanan pavyonlar, kente renk katıyor. 1930'lardan kalma dokuz tarihi pavyon da dahil olmak üzere, toplam 43 payvonu içeren projeye ilgi büyük. Proje, henüz tamamen bitmiş olmasa da
kentteki bu tip yeniliklere pek de alışık olmayan çevre halkı, pavyonları görmek için Dallas'a akın ediyor.

Vandalizmin hemen hemen hiç olmaması, halkın kentteki değişikliğe olan ihtiyacının bir göstergesi olarak kabul edilse de yetkililer, "bu kadarını da beklemediklerini" itiraf etmekten geri durmuyorlar. Halk, hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen, bu küçük mimari eserleri koruyor, onları kendilerine verilmiş hediyeler olarak görüyor.

Düşsel mimari

Dallas News yazarı David Dillon projeyi, "kentin tarihindeki en anlamlı mimari girişim" olarak tanımlarken p
rojenin, Dallaslılara kentli olmanın sorumluluğunu hatırlattığını ifade ediyor. Konuyla ilgili Dallas News'te bir yazı kaleme alan Dillon, Dallas Park ve Rekreasyon Bölümü Yönetici Asistanı Mimar Willis Winters"ın "Mimarimizi farklı kılmak istiyoruz. Kentleri güzelleşecek ve burada zaman geçiren insanlar kendilerini iyi hissedecek" dediğini aktarıyor.

Proje, kentteki mimariyi farklı kılmanın yanı sıra mimari bir kent kültürü yaratmayı ve bu kültürün de yerel ekonomiyi canlandırmasını amaçlıyor. Proje tamamlandığında kent, Dallaslı mimarlar gibi pek çok yeteneği de değerlendirme imkanı bulacak. Çünkü, Dallaslı mimarlar, genellikle düşük ücret verilen Dallas'ta çalışmayı reddediyorlar.

Proje kapsamında çalışan mimarlar da şu anda düşük ücrete çalışıyorlar, fakat onlar bu projenin kent için öneminin farkındalar. Proje'de düşsel yaklaşımlarıyla tanınan Frank Welch, Ron Wommack, Joe McCall ve Pablo Laguarda da yer alıyor. New Orleans, New York, Oklahoma City ve Oslo'da çalışan bu mimarlar, bölgenin en iyi tasarımcıları arasında.Çelikten origami

Dallas'ın parklarının süsleyen basit mimari eserler, "kullanılabilirliği" hedefleyen strüktürlere sahip. Evet, belki yapıları içlerinde yaşamaya olanak tanımıyor, fakat pavyonlar doğum günü partileri gibi kutlamalar için oldukça müsait.

Kuzey Dallas'taki Opportunity Park'ın gösteri kabuğunu yapan Oklahoma'dan mimar Rant Eliot, "Proje için bizden en iyi işlerimizi yapmamızı istediler" diyor. Elliatt'ın gösteri kabuğu, çelikten yapılmış origami hissi uyandırıyor. Pavyonun bir tarafı kırmızı, katlanarak yapılmış ve şarkıcılar, dansçılar, müzisyenler için ayrılmış diğer tarafı gümüş rengi.

Aynı şekilde, soyut bir tasarım yapan Edward Baum, Kuzey Dallas'taki Ridgewood Park için projelendirdiği şezlongu minimalist bir anlayışla yapmış. Bir örtü gibi tasarlanan çelik çatı, piknik masalarını ve sıraları güneşten koruyor.

Kolombiya Caddesi yakınlarındaki Randall Park ise tam bir piknik alanına dönmüş durumda. Dallaslılar piknik yapmak için özellikle burayı tercih ediyor. Çünkü bu küçük yapılar hem çocukların hem de büyüklerin oyun alanı.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :