Cumhurbaşkanı Gül: "Şehir ile İnsan Arasındaki Duygusal Bağ Kopmamalı"

mimarizm.com / 04 Mayıs 2009


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından düzenlenen Kentleşme Şûrası'na katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, Şûra'da yaptığı konuşmada, son 50–60 yıl içinde oluşturulan yerleşim yerlerindeki çarpık yapılaşmaya dikkat çekti.

Şehirler inşa edilirken ya da genişlerken, "şehir ile insan arasında kurulan duygusal bağın kopmaması" gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bir arada insanca yaşamak için şehirden başka seçenek bulunmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, şehirleri yenilerken ve genişletirken bundan sonra daha dikkatli davranmak gerektiğine ve hataların telafisinin güçlüğüne işaret etti. Yoğun nüfus ve ağır trafiğin şehir mekanlarının kullanılmasını zorlaştırdığını da belirten Cumhurbaşkanı Gül, şehirde yaşayanların bu konuda duyarlı olmalarının zorunluluğunu dile getirdi.Cumhurbaşkanı Gül, yapıların insan ve çevre ilişkisi dikkate alınarak inşa edilmesi gerektiğini belirterek, meydanların şehir hayatındaki önemini de vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, yeni yapıların tarihî yapılarla uyumlu olmasının önemine de dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, engelli vatandaşların nüfus içindeki oranına da işaret ederek, şehirler ve binaların oluşturulması sırasında engellilerin ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :