City's Nişantaşı Açıldı

mimarizm.com / 17 Ocak 2008

Nişantaşı'nın ilk alışveriş merkezi City's Nişantaşı açıldı. Şişli Terakki Vakfı tarafından 33 yıllığına Gülaylar Group'a kiralanan bina, 14 ay gibi kısa bir süre içinde, daha önce alışveriş merkezinin karşı kaldırımında yer alan Sofa Otel, Four Seasons Otel, Ritz Carlton gibi projeleriyle tanınan Mimar Sinan Kafadar'ın yönetiminde dönüştürüldü.

Nişantaşı'nın varolan trafik yükünü olumsuz etkileyeceği yönünde eleştiriler alan alışveriş merkezinin 1600 araç kapasiteli,  bilgisayarlı yönlendirme sistemiyle çalışan otoparkı bulunuyor.

Daha önce Türkiye'de yer almayan dünya markalarının da bulunduğu 126 mağazayı barındıran alışveriş merkezinin mimarı Sinan Kafadar'ın yorumlarını yayınlıyoruz:

 

 

"Şehrin en değerli yapı adası üzerinde ve bu yoğunluktaki bir yerleşimle, istekleri ve projenin doğasını bir araya getirdiğinizde, bir de bunun üzerine kendi gerçekleştirmek istediklerinizi koyduğunuzda ortaya oldukça zor bir denklem çıkıyordu. Bu nedenle City's Nişantaşı projesinde dikkat ettiğim başlıca nokta, yapının Nişantaşı mimarisine uyumu ve bununla birlikte bir alışveriş merkezi olarak fonksiyonlarının doğru olarak konumlandırılarak, perdenin kalktığı ilk günden itibaren 'sanki hep orada varmış' hissini yaratmaktı…"

· Nişantaşı'ndaki tarihi dokuyu oluşturan yapılardan özellikle, 1. Milli Mimari Akım döneminde yapılmış, batı mimari kalıpları ile Osmanlı cephe anlayışının birlikte kullanıldığı binalardan esinlenerek City's Nişantaşı projesini ele aldığımızda Nişantaşı'nın geleneksel mimari yapısına uyum sağlayacak bir yapı hedefledik.

· City's Nişantaşı Projesi ben ve bu projede çalışan 8 arkadaşım için 3 yıllık bir projelendirme sürecidir. İlk yıl, konseptin oluşması, resmi izinler, 2.yıl kazı ve uygulama projelerinin hazırlanması, 3. yıl ise inşaatın tamamlanma sürecidir. - 40 metre de temel atılmasından açılışa kadar ki geçen süre 14 aydır ve bu da Nişantaşı gibi bir noktada yapılan inşaat için rekor süredir.

· İnsan faktörünü en aza indiren otomatik haber alma ve müdahale sistemleri ile donatılmış, uluslararası normlara uygun en yüksek kalitede malzemelerin kullanıldığı City's Nişantaşı, tarihsel ve kentsel mimariye bütünleşmiş olması en önemli özellikleri arasında bulunuyor.

 

· Geleneksel mimariyi, üstün teknolojiyi ve Nişantaşı'nın mağaza mağaza dolaşılarak yapılan alışveriş kültürünü keyifle bir araya getiren City's Nişantaşı'nın mimarisinde fibro beton ve paslanmaz çelik ağırlıklı olarak kullanıldı. Ziyaretçilerin gün ışığında ve sokakta bulunma hissine sahip olacakları bir aydınlatma ilkesi ile tasarlanan City's Nişantaşı; 9 katlı atrium da olmak üzere 17 kattan oluşuyor ve 52.000m²'lik alan üzerinde konumlanıyor. Toplam 20.495m² kiralanabilir alana sahip City's Nişantaşı'nda 126 seçkin marka hizmet vermeye hazırlanıyor.

 · Nişantaşı'nın dokusuna ve kültürel yapısına uyumlu olarak projelendirilerek, günümüzün en üstün teknolojik altyapısı ile inşa edilen City's Nişantaşı, Avrupa'nın en teknolojik "Akıllı Binaları" arasında olarak bir ilke daha imza atıyor.

 · City's Nişantaşı dış cephesinde yayına başlayan ve günümüzün en son teknolojisinin kullanıldığı 16m yüksekliğe ve 6m'lik genişliğe sahip, Avrupa'nın en büyük dış mekan dairesel dev LED ekranı, Teşvikiye Caddesi'nde yarattığı görsel şölen ile görenleri büyülüyor. Modanın kalbi Nişantaşı'nda, dünyanın en seçkin markaları, en önemli tasarımcılarının kreasyonları ve defileleri Curve Led Ekranla City's Nişantaşı'nda boy gösteriyor.

· Dairesel dev LED ekranın yarattığı benzersiz hava, City's Nişantaşı'nın kapılarından içeriye girdiğinizde de devam ediyor. Farklı bir bakış açısıyla ana giriş holünde tavana monte edilmiş 6m yüksekliğe 4m genişliğe sahip LED ekran ile birlikte katlarda yer alan yaklaşık 2,5m yüksekliğe ve genişliğe sahip 7 led ekran yine dünyanın en seçkin moda showlarını, en önemli marka ve defilelerini City's Nişantaşı'na taşıyor. Ayrıca, farklı noktalarda yer alan 32 adet plazmada da yönlendirme ve tanıtımlar yer alırken, her katta bulunan kiosklardan, mağazalar ve hizmet alabileceğiniz noktalar hakkında hızla bilgi sahibi olabileceksiniz.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :