Campana Kardeşlerden Işık Oyunu

Filiz YAVUZ / 11 Şubat 2010
Brezilyalı tasarımcılar Fernando ve Humberto Campana, 3-7 Şubat 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Tasarım Fuarı Object Rotterdam'a "Tavolo Cobogo´" isimli tuğladan yapılmış masa ile katıldı. Brezilya evlerine atıf yapan bu dekoratif masadan süzülen ışıklar, yerde gölgeli desenler oluşuyor.

Campana kardeşlerin bu tasarımına benzer masalar pek çok Brezilya binasında, esas olarak da 20. yüzyılın Modernist Hareketi içinde değerlendirilen mimarilerde kullanılıyor. Cobogo, ışık oyunlarının yanı sıra hava sirkülâsyonuna ve ev içinde güneş ışığı sağlamaya da yardımcı oluyor.Tasarımcıların pek çok işleri gibi bu tasarım da malzemeleri alışılmış kullanım alanlarının dışına çıkarmak için bir girişim olarak algılanabilir.

İtalya kökenli Plusdesign galerisi için üretilen masa ilk kez geçtiğimiz yıl Milan Mobilya Fuarı'nda tanıtılmıştı.Campana Kardeşler

Hem ulusal hem de uluslararası alandaki kariyerlerini 1983 yılında inşa etmeye başlayan Fernando (1961) ve Humberto (1953) Campana'nın işleri çoğunlukla, geri dönüşüm ve malzemelerin yeni fonksiyonlarla kullanılması prensibine dayanıyor. Tasarımcılar malzemeleri sadece yaratıcı tasarım için değil, aynı zamanda da renklerle, karışımlarla ve basit çözümlerle Brezilya karakteristiğini yansıtmak amacıyla kullanılıyor.

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :