Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar İki Yıl Daha Görevde

yapi.com.tr / 28 Ocak 2008
Beklenen gerginlikte geçmeyen 40. Dönem Genel Kurulu'nda, özellikle Mimarlar Odası 2005-2007 dönem raporlarının okunmasıyla birlikte tansiyonlar yükseldi. Divan Kurulu'nun sataşma ve tartışma olmaması için özen ricasında bulunduğu konuk konuşmalarına geçilmesiyle, Kurul'un ve seçimlerin estireceği rüzgarların yönü tayin edilebilir oldu. Neredeyse rekor bir katılımla gerçekleşen Genel Kurul'da, Doğan Kuban, Oktay Ekinci, Niyazi Duranay gibi önemli isimlerin söz alırken, Kurul'a ezici bir çoğunlukla katıldığı gözlemlenen Çağdaş/Demokrat/Toplumcu Mimarlar'ın destekçileri, sunumlar boyunca alkışlarıyla genel eğilimi ve desteği ortaya koydular. Zaman zaman çok keskin sözlerle, ağır ithamlarla süslenen konuşmaların hem sahiplerinin hem de dinleyicilerin sükunetlerini korumaları, kurulun uygar bir ortamda sürdürülmesini sağladı.

Mimarlık İçin Mimarlar'a ağır tepki gösteren bir mimar topluluğun çoğunluğunda gerçekleşen katılım, seçimlerden çıkacak sonucun da habercisi oldu. ‘Mimarlık İçin Mimarlar'dan konuşma yapan, içlerinde Atilla Yücel'in de bulunduğu az sayıda konuşmacı, kurulun genel havasını değiştirmeye çalıştılarsa da, başarılı olamadılar. Haklarında yapılan ağır eleştirilere karşı, farklılığı, yeniliği ve üretimi savunan ‘Mimarlık İçin Mimarlar' topluluğu, ‘talihsiz bir girişim' olarak nitelendirilmekten kaçamadı. Sonuç olarak sandıktan da mağlup çıktı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası'ndaki merkezinde yapılan seçimde, 700'e karşı 1800 oyla kazanan "Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar" grubunun yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Eyüp Muhcu, Günhan Danışman, Sami Yılmaztürk, Deniz İncedayı, Tores Dinçöz, Tuncay Gürpınarlı, Mustafa Fazlıoğlu, Bahattin Alpaslan, Gazanfer Karlıca, Ahmet Tercan.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :