Bu Peçeteler Tam Koleksiyonluk!

Amber EROYAN / 22 Eylül 2010
Eskiz yapmak için onca kaliteli defter, kağıt alınır da, hiçbir çizim, gelişigüzel bir kağıt parçasının kenarına karalanan kadar hoşuna gitmez insanın. Birinci sınıf çizim kağıdını ziyan etmekten çekinir, korkakça birkaç çizgi atar, iyice düşünüp taşınırız sanatsal bir şeyler ortaya koymak için. Ne var ki, gittiğimiz bir kafede ya da restoranda, önümüzde hazır bekleyen beyaz peçetenin cazibesine dayanamaz, en özgür biçimde, duraksamadan çizmeye başlar ve kaderi çöpü boylamak olan bu niteliksiz kağıt parçasını, salonun baş köşesine konulabilecek bir sanat eserine dönüştürürüz.

İşte bu tutkudan yola çıkarak "Kokteyl Peçetesi Eskiz Yarışması" başlıklı bir yarışma düzenleyen Architectural Record dergisi, dereceye giren eskizleri geçtiğimiz hafta internet sitesinde yayımladı. İlk kez bu yıl düzenlenen yarışma bundan böyle her yıl "peçete çizerleri"ni ödüllendirmeye devam edecek.

Architectural Record editörlerinden oluşan seçici kurul, yarışmaya katılan 352 profesyonel mimar ve mimarlık öğrencisinin 1322 peçetelik eskiz 'bombardımanı' arasından Kaliforniyalı mimar Truc Dang Manh Nguyen'in, bir Japon bahçesinin giriş kapısını betimlediği çizimini birinciliğe değer gördü. 27 yıldır pratiğin içinde olan Nguyen'in, yakın zaman önce kendi ofisini açtığı bildiriliyor.


Birincilik Ödül: Truc Dang Manh Nguyen (TDMN and Associates), California.

Eskiz yapmayı, fotoğraf çekmeye yeğleyen Nguyen, "Eskiz yapmak gözü odaklanmaya, zihni de çalışmaya zorlar. Öte yandan, bir yapıyı belleğe kazımanın en kolay yolu çizim yapmaktır" dedi. Ebadı 12,7 cm olan kokteyl peçetesinin zorlayıcı bir ölçek olduğunu savunan Nguyen, bu boyutta bir peçete üzerine ilk kez çizim yaptığını da itiraf etti.

Seçici kurul, ‘efemera' (kısa ömürlü geçici belge) niteliği taşıyan bu sanat formunu değerlendirirken, özellikle spontane bir yaratıcılığı yansıtan peçete eskizlerini dikkate aldı. Buna rağmen, 'kokteyl kağıdına eskiz çizme'yi daha uzun vakit ayrılacak bir uğraş olarak ele alanların takdire şayan çalışmaları da göz ardı edilmedi ve 6 finalist ikincilik ödülüne değer bulundu.


İkincilik Ödülü: Keegan Carmichael (Kallmann McKinnell & Wood Architects) Boston.

Birincilik ödülü ve 6 eşdeğer ikincilik ödülünün yanı sıra seçici kurul üyeleri, çizim teknikleriyle öne çıkan 5 eskizi de 'başarı ödülü' ile onurlandırdı.


Başarı Ödülü: Moh'd Bilbeisi (RA ; Bilbeisi Architects), Oklahoma.

Katılım yüksek olunca seçici kurul bayağı zorlanmış olacak ki, tüm bu ödül kategorilerine bir de 'sıradışı eskizler' (Off-Beat Entries) başlığını ekleyerek, 4 katılımcıyı daha ödüllendirdi. Bu kategoride ödüle değer bulunan eskizlerin ise, konuyu inovatif ya da gerçekten tuhaf bir biçimde ele almaları sayesinde seçici kurulun dikkatini çektiği bildiriliyor.


Sıradışı Eskizler: Jungsub Lee (ACOM), Virginia.  

Diğer ödüllü peçeteleri görmek için lütfen ilerleyiniz. >>>

Haber, archrecord.construction.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :