Binalar Konuşuyor Mimarlar Susuyor

Filiz Yavuz / 13 Aralık 2007
Binaların ideolojik mesajlarını konu edinen "Binalar Konuşunca Mimarlık Susar" başlıklı sergi, 12 Aralık 2007 tarihinde  İstanbul Atatürk Kültür Merkezi 'nde gerçekleştirilen bir davetle ziyarete açıldı.

"Kimlikten Konuşmak", "Çağdaşlıktan Konuşmak", "İnançtan Konuşmak" ve "Tarihsellikten Konuşmak" olmak üzere dört ana başlıktan oluşan sergi, kamusal yapıların insanlara ahlaki mesajlar ilettiğini örnekleriyle göstererek, mimarlığın bunlar yerine kendi mesajlarını iletmesi gerektiğini vurguluyor.

Sergi, ‘karnından konuşan' binaları ve müsebbiplerini susmaya davet ederek şunların altını çiziyor;

"Kamu binaları ideolojiden, kimlikten, inançtan vs.den konuşmaya başlayınca, mimarlıktan konuşmaya mecalleri de kalmıyor. Sonuçta, çevremizi kuşatan o mimarlık kılığına bürünmüş dayatmalar yüzünden, bizim de hem mimarlıktan, hem de bize binalar sayesinde belirtilmek istenen mimarlık dışı konulardan konuşma hakkımız elimizden alınmış oluyor. Oysa artık ‘karnından konuşan' binaları ve müsebbiplerini susmaya davet etmenin vakti geldi de geçiyor bile..."

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen serginin küratörlüğünü ve metin yazarlığını Uğur Tanyeli üstlenmiş. Sergi Düzenleme Kurulu Neşet Arolat, Hasan Şener, Uğur Tanyeli ve Doğan Tekeli'den oluşuyor. Cemal Emden tarafından fotoğrafları çekilen sergi ayrıca kitaplaştırılmış. Serginin ve sergi kitabının tanıtım malzemelerinin tasarımı ise Esen Karol tarafından gerçekleştirilmiş.

Sergi 29 Aralık 2007 tarihine kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :