Bienal Soracak: "İnsan Neyle Yaşar?"

mimarizm.com / 18 Kasım 2008


11. Uluslararası İstanbul Bienali
'nin kavramsal çerçevesi açıklandı. Bienal "İnsan neyle yaşar?" diye soracak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Bienal'in küratörleri, Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda 17 Kasım günü yapılan basın toplantısında, Bienal'in kavramsal çerçevesinin Brecht'in "Üç Kuruşluk Opera" sının ikinci perdesinin kapanış şarkısına; "İnsan Neyle Yaşar?"a atıf yaptığını söyledi.

Bienali'nin küratörlüğünü üstlenen WHW (What, How & for Whom) grubu Bienal'in kavramsal çerçevesini bizzat kendilerinin oynadığı kısa bir tiyatro gösterisiyle açıkladı. Oliver Frljic'in yönetimindeki performanstan sonra WHW üyeleri, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

WHW'ye göre "İnsan Neyle Yaşar?" sorusu bugün ekonomik ve toplumsal soruların sorulmasının önünü açacak bir senaryo işlevi görecek. Brecht'i tekrar gündeme getirerek çağdaş kapitalizm koşullarında sanatsal uğraşın rolü hakkında bir düşünme denemesine girişmeyi ve günlük pratikleri, değer sistemlerini ve eylem biçimlerini yeniden değerlendirmeyi amaçlayan WHW, Brecht'in çalışmalarını çeşitli sanatsal pratikler ile sanata yaklaşım modelleri, önerileri ve stratejilerinin kaynağı olarak görüyor.

WHW kimdir?
WHW grubu dört kadın küratörden oluşuyor: Ivet Curlin, Ana Devic, Nataša Ilic ve Sabina Sabolovic. 1999 yılında kurulan WHW, çalışmalarını Hırvatistan'ın Zagreb kentinde yürütüyor ve 2003 yılından bu yana Zagreb Belediyesi'ne bağlı, kâr amacı gütmeyen Nova Galerisi'ni yönetiyor.                                  

Güncel sanat alanında 1989 sonrasında gerçekleştirdikleri toplumsal içerikli çalışmalar nedeniyle WHW, ERSTE Vakfı tarafından bu sene verilmeye başlanan İgor Zabel Kültür ve Teori Ödülü'nün de ilk sahibi oldu.

Üç Kuruşluk Opera

Üç Kuruşluk Opera, 1928'deki galasında büyük başarı kazanmış ve kısa sürede hem sanatsal bir biçim hem de toplumsal ve siyasi değişimin bir aracı olarak tiyatroda devrim niteliğinde değişikliklere sebep olmuştu. Oyunda yer alan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkı ise 20. yüzyıl popüler kültür tarihinde özel ve neredeyse simgesel bir rol oynadı; Tom Waits, William S. Burroughs ve Pet Shop Boys gibi farklı tarzlardan birçok sanatçı tarafından yorumlandı.

11. Uluslararası İstanbul Bienali, 12 Eylül - 8 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bienal'e davet edilecek sanatçılar ve projeleri 2009 Haziran ayında kesinleşecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :