"Benim Kentim" Belgeseli Aralık Boyunca TRT'de

mimarizm.com / 12 Aralık 2011

Nuran Bayer'in yönetmenliğinde TRT işbirliğiyle hazırlanan ve projenin gelişim sürecine tanıklık eden "Benim Kentim" belgeseli Aralık ayında 6 bölüm halinde TRT Belgesel kanalında yayınlanacak. 

"Benim Kentim" (My City)
, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki beş kent ile Avrupa'nın altı kentinde kamusal alanda gerçekleştirilmiş bir sanat projesi. Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu Kültür Köprüleri programı kapsamında British Council tarafından tasarlanan ve yürütülen Benim Kentim projesi, kentleri birer buluşma noktası olarak etkinleştirerek, Türkiye ve Avrupa arasındaki diyalogda kültürel tartışmayı ön plana çıkarmayı hedefliyor. 

Projenin tüm süreçlerini kapsayan belgesel, sanatçıların kentleri ziyaret süreci ile başlıyor. Belgesel, proje için seçilen kentler için özel olarak tasarlanıp üretilen sanat projelerinin prodüksiyon dönemi ve son olarak da projenin açılış etkinliklerini kapsıyor. Türkiye'de güncel sanat alanında uygulanan bir proje hakkında çekilen ve TRT Türk kanalı aracılığı ile Türkiye dışında da birçok ülkede gösterime girecek olan "Benim Kentim" belgeselini Aralık ayı boyunca her Perşembe, saat 21:00 - 22:00 saatleri arasında TRT Belgesel kanalında izleyebilirsiniz.


Kitabı ve DVD'si de var

Avrupa'da, özellikle de Britanya'da pek çok farklı örneğine rastlayabileceğiniz güncel sanat odaklı belgeseller, sanatın merkezi haline gelmiş kentler dışında yaşayanlar için sanatı yakından izleme imkânı sunuyor. Sanatçının, bir sanat eserini ya da projesini oluştururken geçirdiği araştırma, tasarlama, sorgulama gibi birçok süreci izleyici ile paylaşan bu belgeseller, bireylerin, özellikle de gençlerin kendilerini ifade etmeleri için farklı imkanların olduğunu örnekleme konusunda oldukça etkililer.

Projenin tüm aşamalarının anlatıldığı "Benim Kentim" kitabı, kent yönetiminin yanı sıra kentlerin kültür-sanat alanında öne çıkan aktörleri ile yapılan röportajları ve bu aktörlerin projeler hakkındaki görüşlerini içeriyor. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlanan kitap, belgeselden seçilmiş görüntülerden olusan bir DVD 'yi de içeriyor. 
 
Benim Kentim projesine katılan Avrupalı sanatçıların Türkiye'deki ve Türkiyeli sanatçıların Avrupa'daki deneyimlerinin yanı sıra kitapta, küratörler tarafından yazılan makaleler ve eğitim programını tasarlayıp uygulayan Pace Çocuk Sanat Merkezi'nin incelenen kentlerde yaşayan çocuk ve gençlerle yürüttüğü eğitim projesi sürecinden makaleler yer alıyor.


Benim Kentim kitabına ve belgesel tanıtım DVD'sine sahip olmak isteyenler , British Council'in ilgili e-posta adresine bilgilerini iletebilirler. Projenin gelişim süreci ve projeye dahil olan sanatçılar hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.  
 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :