Bazıları Mimar Doğar!

Filiz YAVUZ / 24 Mart 2010
Bazıları mimar doğar ve hiç eğitim almadan, içgüdüsel olarak mimarlık yapar. Karıncalar, arılar, örümcekler, dokumacı kuşlar… Hem de insanoğlunun standartlarına göre çok zor olan strüktürleri yaparlar. Bu hayvanların tasarım kaygısıyla değil de yaşama içgüdüsüyle yaptıkları strüktürler, insanlara bile ilham kaynağı olur kimi zaman. Tıpkı Çin'deki kuş yuvasından ilham alınarak tasarlanan Olimpiyat Stadyumu ya da Bal Peteği Gökdeleni'nde olduğu gibi…

Afrika'daki dokumacı kuşlarının ağaçtaki yuvası

Afrika, Hindistan, Avustralya ve civarındaki adalarda yaşayan sanatkâr dokumacı kuşları kendilerine şişeye, vazoya ya da küreye benzeyen "kusursuz" yuvalar inşa ediyorlar. Yuvalarını yaparken genellikle yeşil otlar kullanan kuşlar, zaman zaman kullandıkları bu otların arasına kil de karıştırıyorlar. Erkek kuş yuvayı dokurken, dişi kuş ise yuvanın içini astarlıyor.

Bu kuşların bazılarının dikenli dallar arasına kondurdukları yuvaların boyları 3 metreyi bulurken, bu kuş apartmanlarında 300-400 tane dokumacı kuşu yaşayabiliyor.

Akkarıncalar ve sürdürülebilir binalar

Yuvaları büyük, topaklı bir binayı andırsa da akkarıncalar, gerçekten da karmaşık yapılar yapıyorlar. New Scientist'e göre bu hayvanlar yuvalarını gözenekli duvarlar ve merkezi bir baca ile havalandırıyorlar.

Avusturalya'da yaklaşık 5 metre yüksekliğinde Akkarıncalar tarafından yapılmış şaşırtıcı höyük, bu yuvaların tipik bir örneğini oluşturuyor.Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :