Ahşap ve Taşı Parmak Uçlarınızla Şekillendirin

Gizem ŞAHİN / 04 Ağustos 2015


Morten Gronning'in tasarımı 'Happaratus' eldiveni, parmak uçlarında yer alan aşındırıcı pedlerin ileri geri hareketleriyle kullanıcıya ahşap ve taş gibi malzemeleri şekillendirme imkanı veriyor.

Gronning, tasarımda yeni bir üretim yöntemi olarak, sert malzemelerin doğrudan eller kullanılarak nasıl şekillendirilebileceğini araştırmak istediğini söylüyor.Royal College of Art'ın Innovation Design Engineering (Yenilikçi Tasarım Mühendisliği) bölümünden mezun tasarımcı, projesinin ilk prototipi için elektrikli mutfak bıçaklarının mekanizmasını örnek almış. İlk denemelerinde tasarladığı şekillendirme aletine gerekli gücü vermek için bu mekanizmaları bileğine bağlayarak kullanan Gronning, tasarımının nasıl kullanılacağını görmek için heykeltıraşlara test ettirmiş ve oldukça iyi geri bildirimler almış. Tasarımcı balsa ahşabı, kumtaşı ve alçıyı şekillendirebilecek güçte, hepsi parmak uçlarında zımpara kağıdı bulunan birçok prototip tasarlamış.
Son ürün tasarımı için ise Gronning, eldiven üzerine yerleştirdiği elektrik motoruyla güçlendirilen ve malzemeleri farklı ölçülerde şekillendirmeye imkan verecek  uçlar tasarlamayı hedefliyor. Sert metallerden, çelikten oluşan, malzemeyi büyük oranda şekillendiren ve uzun süre dayanabilen uçlar, sadece zımpara ve yüzey çalışmaları için kullanılacak uçlar ve daha karmaşık ve özen gerektiren işler için geliştirilecek detaylı uçlar tasarımına eklemek istediği özellikler arasında yer alıyor.
Bir zanaatkar için malzemeye olabildiğince yakın olmanın önemli olduğunu vurgulayan Morten Gronning, tasarladığı şekillendirme eldiveninin malzeme ve tasarımcı arasında üretim sürecindeki en yakın ilişkiyi kurduğunu belirtiyor.

Tasarımın üretim sürecine ve kullanım şekline dair videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.


Bu haber dezeen.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :