Ağa Han Ödülleri

mimarizm.com / 05 Eylül 2007

Dünyanın en büyük mimarlık ödülü olarak bilinen Ağa Han Mimarlık Ödülleri 4 Eylül 2007'de Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gerçekleşen bir törenle sahiplerini buldu. İslam kültürünün mimariye etkisini değerlendirmek amacıyla, üç yılda bir Müslüman ülkelerdeki yapılar arasında düzenlenen organizasyonda bu yıl, 9 mimari proje ödülü kucakladı.

2004-2007 yılları arasında gerçekleştirilmiş 343 proje arasından seçim yapan bağımsız jüri heyetinin; mimari yetkinliklerinin yanısıra bulunduğu çevrenin değerlerini de yansıtabilmesine bakarak belirlediği 9 proje şöyle:

Samir Kassir Meydanı, Beyrut, Lübnan
Şibam şehri rehabilitasyonu, Yemen
Central Market, Koudougou, Burkina Faso
Petronas Teknoloji Üniversitesi, Bandar Seri Iskandar, Malezya
Amiriya Kompleksi Restorasyonu, Rada, Yemen
Moulmein Rise Konut Kulesi, Singapur
Hollanda Kraliyet Elçiliği, Addis Ababa, Etiyopya
Sur içi Rehabilitasyonu, Lefkoşa, Kıbrıs
Rudrapur'da Okul Binası, Dinajpur, Bangladeş

 

İslam kültürüne sahip toplumlarda fiziksel değişimi tetiklemek, analiz edip araştırmak adına verilen Ağa Han Ödülleri bu yıl 30. yıldönümünü kutluyor.

2004 - 2007 Dönemi Büyük Jüri üyeleri

- Homi Bhabha (Profesör, Harvard Üniversitesi)
- Okwui Enwezor (Küratör, Akademik İlişkiler Dekanı ve İkinci Başkan, San Francisco Art Institute)
- Homa Farjadi (Farjadi Architects, Londra)
- Sahel Al-Hiyari (Sahel Al-Hiyari & Partners, Jordan)
- Shirazeh Houshiary (Ressam)
- Rashid Khalidi (Profesör, Columbia Üniversitesi, New York)
- Brigitte Shim (Shim Sutcliffe Architects, Toronto)
- Han Tümertekin (Mimarlar Tasarım Danışmanlık Ltd, İstanbul)
- Kenneth Yeang (Llewelyn Davies Yeang, BK ve Hamzah & Yeang, Malezya
Yönetim Kurulu Üyeli Ömer Akbar (Executive Director, Bauhaus Dessau Foundation);

Seçici Kurul Üyeleri:
Jacques Herzog (Partner, Herzog & de Meuron Architects, Basel)
Glenn Lowry (The Museum of Modern Art, New York)
Mohsen Mostafavi (Cornell Üniverstiesi Sanat ve Mimarlık Fakültesi Dekanı, New York)
Farshid Moussavi (Foreign Office Architects ortağı, Londra)
Hani Rashid (Asymptote Architecture ortağı, New York)
Modjtaba Sadria (Profesör, İslam Medeniyetleri Enstitüsü - AKU, Londra)
Billie Tsien (Tod Williams Billie Tsien Architects ortağı, New York)
Farrokh Derakhshani , Ödül Başkanı

Patronas Teknoloji Üniversitesi:

Yüksek teknolojili sembolik mimairisiyle Petronas Teknoloji Üniversitesi, gelişen Malezya'nın genç nüfusuna dinamik bir ortam sunuyor. Ödül, yapının mimarları olan Foster + Partners ve GDP Architects ile Petronas Vakfı'na verildi.

 

 

Lefkoşa Master Planı :

Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk kesimlerinin sürdürülebilir işbirlikleri sonucunda ortaya çıkan Lefkoşa Master Planı, jüri tarafından övgüye değer bulundu. Özellikle tarihi suriçi bölgelerinin korunmasına yönelik rehabilitasyon ve restorasyon çalışmalarının yeraldığı projeye verilen ödül; her iki tarafın belediyeleri tarafından alındı.

 

 

Samir Kassir Meydanı:

Gelişimin hızla ilerlediği bir şehirde alt yapı ve fiziksel şartlara kolay uyum sağlayan bir kamusal alan olması gerekçesiyle Samir Kassir Meydanı ödüle layık görüldü. Ödül, profesyonel yaşamını Lübnan'da sürdüren peyzaj mimari Vladimir Djurovic'e takdim edildi.

 

Şibam kenti rehabilitasyon projesi:

Şibam kenti rehabilitasyonu, yeni ekonomik ve sosyal yapıların yaratımı aşamasında gerçekleştirilen mimari restorasyonun başarısı için ödüllendiriliyor. Ödülü Yemen hükümeti kültür bakanlığı, German Technical Cooperation (GTZ) ve Shibam belediyesi aldı..

 

Merkez Çarşı, Burkina Faso:

 

Koudougou'daki Merkez Çarşısı değerlendirilirken, ekonomik ve sivil hayatın önemli bir merkezinde geleneksel malzemeye getirilen basit iyileştirmeler gözönüne alındı. Burkina Faso'nun orta ölçekli bir kentinin gelişme ve güçlenme potansiyelini yansıtan proje için verilen ödül, Koudougou Belediyesi, Agence Suisse de Développement et de Coopération (SDC) ve baş mimar Laurent Séchaud'ya takdim edildi.

Hollanda Kraliyet Elçiliği, Etiyopya:


Eliçilk binası olarak hizmet veren yapının fonskiyonelliği yanında çevresiyle uyumu dikkat çekti. Ödülü; Etiyopya mimarlık ofislerinden ABBA Architects ile işbirliği yapan Dick van Gameren ve Bjarne Mastenbroek aldı.

 


Amiriya Kompleksi Restorasyonu, Yemen:

Kaybolmaya yüz tutmuş bina süsleme yöntemlerini gündeme getiren restorasyon çalışması, Yemen kültür mirasının önemli parçalarından biri olarak dikkat çekti. Iraklı arkeolog ve restoratör Selma Al-Radi ve Yemenli meslektaşı Yahya Al-Nasiri kucakladı.Moulmein Rise Konut Kulesi, Singapur:

İnovativ teknikler ve tropik tasarıma getirilen yeni prensipler açısından jüri üyelerinin beğenisini toplayan yapıya verilen ödülü Singapurlu mimarlık ofisi WOHA Architects adına yapının mimarları Wong Mun Summ ve Richard Hassell aldı.

 

Rudrapour'da Okul binası, Bangladeş:


Yerel halk ile Almanya ve Avusturya'dan mimarların gönüllü katılımıyla dört ayda tamamlanan okul binası yerel yapı malzemelerinin kullanıldığı basit, güzel ve insani bir  yapı olması nedeniyle ödüle layık görüldü. Ödülü, sürdürülebilir kentsel gelişim için sorumlu sivil toplum kuruluşları ve proje gönüllüleri adına mimarlar Anna Heringer ve Eike Roswag aldı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :