A' Design Award 2013-14 Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 25 Ağustos 2014

Dünyanın en geniş kapsamlı uluslararası tasarım yarışması A' Design Award'un 2013-2014 döneminde ödüle değer görülen tasarımcılar 9 Ağustos'ta İtalya'nın Como kentinde bulunan Villa Gallia'da düzenlenen törende ödüllerini teslim aldı.2010 yılından itibaren düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A' Design Award tasarım ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

Uluslararası alanda 208 ülkeden 12.000'in üzerinde katılımın gerçekleştiği yarışmada bu sene, 78 ülkeden ve 75 farklı tasarım disiplininden 758 tasarımcı ödüle değer görüldü. Ödül programında bu sene, Türkiye'den 20 tasarımcı / tasarım grubunun 55 tasarımı ödüllendirildi.

Yarışmanın en çok ödül kazanan tasarımcısı da Türkiye'den çıktı. Hakan Gürsu 13 tasarımı ile ödül kazanırken, Vestel Id Team 10 ödül, ISVEA 6 ödül, Ayhan Güneri 6 ödül, Serel Design Team 5 ödül, Arcelik Design Team & Patricia Urquiola ise 4 ödül ile Türkiye'ye en çok ödül kazandıran tasarımcılar/tasarım pratikleri oldu.


İtalyan ISVEA Türkiye'ye 6 ödül kazandırdı!

ECE Holding tarafından 2013 yılında satın alınan, İtalyan asıllı vitrifiye seramik ve banyo üreticisi ISVEA, geçtiğimiz yıl 5 ödülle döndüğü A' Design Award yarışmasında bu yıl başarısını daha da artırarak 6 ödüle birden değer görüldü. Aralarında bir Türk tasarımcının da yer aldığı 4 kişilik ekibiyle yarışmaya katılan marka, inovatif yaklaşımı ile uluslararası jüriden büyük ilgi gördü.

52 yıllık İtalyan markası ISVEA'nın genç Türk tasarımcısı Sevil Acar; tasarladığı "Sott'Aqua Marino", "Eleganza" ve "Valente" banyo dolapları ile 3 ödül birden alırken; markanın İtalyan tasarımcı Ettore Giordano'nun tasarımı "Bplus seramik serisi", Nativita Design House tasarımı "Sentimenti" ve Genesis Design Studio tasarımı "Soluzione" ödül alan diğer tasarımlar arasında yer aldı.


                            

Dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından olan A'Design Award'da, geçen sene 3 ayrı tasarımcıyla 5 ödül kazandıklarını belirten ISVEA Genel Müdür Yardımcısı Yakup Fırat; "2014'te ödül sayımızı artırarak 4 ayrı tasarımcımızla 6 ödüle layık görüldük. Tasarım kültürünü, ürün kalitesi ve farklı fonksiyonellik anlayışını Türk tüketicileri ile tanıştıran ISVEA ile önümüzdeki sene bu sayıyı daha da artıracağız. Ar-Ge'ye yaptığımız yatırım, tasarıma ve tasarımcıya verdiğimiz değer bize başarılı sonuçlar getiriyor. ISVEA; tasarım, kalite ve farklı fonksiyonel yaklaşımlarının yanı sıra; sağlık ve çevre dostu üretim bilinciyle de dikkat çeken bir marka olarak Türk tüketicisinden de tam not alıyor" dedi.

İtalyan tasarımcı Ettore Giordano ise, Bplus serisini yaratırken ECE Holding Ar-Ge Merkezi'nin geliştirdiği cleaRim teknolojisini tasarımına uyarladığını, bu başarıyı da tasarım ve teknolojinin mükemmel senteziyle yakaladıklarını ifade etti. Giordano, "ISVEA ile birlikte 2015'te de fonksiyonel, farklı alanlar için farklı çözümler sunan, yenilikçi ve çevre dostu tasarımlar sunacak ve daha çok ödülle döneceğiz" dedi. 

* * *

Avrupa Birliği Tasarım Ofisi'nin desteğiyle düzenlenen A' Design Award tasarım ödülleri, inovasyon ve tasarımın gelişmesiyle ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kazanan tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor.

Uzamsal Tasarım (Mimarlık, İç Mimarlık, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Tasarımı), Endüstriyel Tasarım (Ürün Tasarımı, Gereç Tasarımı, Araç Tasarımı ve Makine Tasarımı), Haberleşme Tasarımı (Grafik Tasarım, Etkileşim Tasarımı ve Pazarlama Tasarımı), Moda Tasarımı (Giyecek Tasarımı, Takı Tasarımı ve Ayakkabı Tasarımı), Sistem Tasarımı (Servis Tasarımı, Tasarım Stratejisi, Kalite ve Yenilikçilik), Sanat ve Edebiyatta Başarı gibi kategorilerin yer aldığı A' Design Award 2013-2014'te Türkiye'den ödüle değer görülen isimler şöyle sıralanıyor:


Hakan Gürsu (13 ödül)


Monster Lemon Juicer
Pet-Tree Vertical Eco-Planting System
Steam Tea Maker
Corneround Book Edge Protector
Leapvox All in One Ip/Pbx
Modular Hand Tools Portable Tool Set
Orca Nut Cracker
Origami Chair
Pets For Pets Water and Food Dispenser
Phone Box Public Phone
Solar Taxi Vehicle 
Tumbler Lamp 
Loft Table

*

Vestel Id Team (10 ödül)


Venus 7" Tablet Pc Tablet Pc
Venus 10" Tablet Pc Tablet Pc
Shadow Smart Phone Smart Phone
Daphne Smart Phone Smart Phone
Glasson Smart Phone Smart Phone
Eckig Breakfast Set Kettle, Coffee and Tea MacHine, Toaster
Mood Breakfast Set Kettle, Coffee and Tea MacHine, Toaster
Icon Breakfast Set Kettle, Coffee and Tea MacHine, Toaster
Curvelinea Curved Led Tv Curved Led Tv
La Courbe Curved Led Tv Curved Led Tv

*

ISVEA | ECE Holding (6 ödül)
Sott'Aqua Marino banyo dolabı, Sevil Acar
Eleganza banyo dolabı, Sevil Acar
Valente banyo dolabı, Sevil Acar
Bplus seramik serisi, Ettore Giordano
Sentimenti, Nativita Design House
Soluzione, Genesis Design Studio

ISVEA adına ödülleri ISVEA Genel Müdür Yardımcısı Yakup FIRAT ve ünlü İtalyan tasarımcı Ettore Giordano birlikte aldılar.

*

Ayhan Güneri (6 ödül)
Networking Showroom, Retail
Fast Forward Showroom, Retail
Barcycling Chair Bar Chair
Sport in Street Retail
Sheraton Bursa Hotel
Kalamis Liman Restaurant

*

Serel Design Team (5 ödül)
Serel Purity Wall Hung Wc Pan (A' Design Silver Award)
Serel Purity Washbasin (A' Design Bronze Award)
4life Double Washbasin (A' Design Bronze Award)
4life Wall Hung Wc Pan (A'Design Award)  
Serel Wave Washbasin (A' Design Gold Award)

Zafer Doğan, Aldorat Sunar, Didem Durmaz, Ali Yıldız ve Metin Murat Elbeyli'den oluşan Serel Tasarım Ekibi, geçen yıl da Amphora Asma Klozet tasarımı ile Red Dot Design Award'dan ödülle dönmüştü.

*

Arcelik Design Team & Patricia Urquiola (4 ödül)
Cast Built in Oven
Cast Hood 
Cast Built-in Single Gas Hob
Cast Built-in Gas Hob

*

Yelin Evcen & Gönül Ardal (Gönye Tasarım)
Symbol Istanbul Sales Office
Exen Istanbul Show FlatGönye Tasarım, Symbol İstanbul Satış Ofisi projesiyle A' Design Silver Award'a; Sur Yapı'nın Exen İstanbul projesi için tasarladıkları "Loft Daire" projesiyle A' Design Award'a değer görüldü.

*

Fatih Mintas
Spirit Bathroom Furniture Set
Pearl Bathroom Furniture Set

*

Ngm Turkey
Designsoul Digital Interactive MagazineFilli Boya'nın, renklerin yaşamımızdaki önemini farklı ve keyifli bir dille aktardığı dijital dergisi Design Soul, Dijital Yayıncılık ve Medya Kategorisi'nde A' Design Silver Award kazandı.

*

Deniz Karaşahin
Osteoid Medical Cast, Attachable Bone Stimulator

*

Serhat Apak & Burhan Özuğur
Rock.rbst Radio Remote Control Unit

*

Tolga Berkay
Albatros Washbasin-Family Unit

*

Onat Öktem
Floating Black Boxes Exhibition

*

Ufuk Bircan Özkan
Blindbox Wooden Game

*

Murat Gedik
Field of Flowers Residential Villas

*

Aylin Alpay
Intuo Food Processor and Cooker

*

Nilay Yuce (Erginoglu & Calislar)
Sahiplex Office Space

*

Gülru Mutlu Tunca
Boo!! Board Game

*

Ekin Çoban Turhan
The Mall Mixed-Use

*

Altuğ Toprak & Ezgi Yelekoğlu
Orbits Board Game

*

Hafize Beysimoğlu
Roof Lighting


Ödül kazananaların tam listesine buradan ulaşabilir; 2014-2015 programına başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :