32. Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı Açıldı

yapi.com.tr / 06 Mayıs 2009
 
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 32.'si düzenlenen Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ile sektörel dernek başkanları ve üst düzey yöneticilerin katılımıyla açıldı. Yapı sektöründe yaklaşık 50 ülkeden 850 firma, binlerce ürün çeşidi, 100 bin ziyaretçi ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi/Büyükçekmece'de gerçekleştirilen Fuar, yarattığı ticari platformlarla yapı sektörüne hareket getirecek.

Düzenlendiği ilk yıldan beri sektör profesyonellerinin verdikleri destekle yapı sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getiren en büyük ve en önemli yapı malzemeleri fuarı olma özelliğini taşıyan Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD İstanbul Fuarı, bu sene de sektöre yön verecek yenilikleri sergiliyor. Her geçen gün gelişmekte olan Türk yapı pazarına ulaşmanın en etkili yolu olan Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD Fuarları'nın ilki olan İstanbul Fuarı, bu yıl da 60.000 m2 alanda, üretim alanlarına göre gruplanmış 10 ayrı salon ve açık alanda gerçekleşiyor.

6 – 10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuarın açılışına katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Orhan Turan ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği Başkanı Kemal Yıldırım açılış sonrası fuarı ziyaret ettiler."Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı bu yıl zirveye ulaştı"

Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı açılış töreninde konuşma yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "35 yıl hizmet verdiğim sektörle ilgili bu fuarın açılışını yapmak benim için bir görevdir" diyerek sözlerine başladı. Yapı sektörünün üretim, ihracat ve alt sektörleri ile Türkiye'nin dünyadaki imajı açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Çağlayan, özellikle yapı malzemesi ve müteahhitlik sektörlerinin başarılı çalışmaları ile yurtdışında Türkiye'nin tanıtım elçiliğini yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin yaş ortalaması 28 olan, 66 milyon GSM abonesine sahip, her yıl 400 bin üniversite mezunu veren büyük bir ülke olduğunu belirten Çağlayan, "Bu nedenle ekonomik krizi fırsata çevireceğimize inanıyorum" dedi.

"1950'li yıllardan itibaren yaşanan çarpık kentleşme nedeni ile İstanbul'un kültürel mirasına yeteri kadar sahip çıkamadığımızı görüyorum" diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet ise, hedeflerinin İstanbul'u bir kültür, turizm ve kongre merkezi haline getirmek olduğuna dikkat çekti. "Bunun için de planlı yapılaşma şart" diyen Selamet, İstanbul'da yapı söktörünün yapacak çok işi olduğunu ve bu yüzden kamu ile özel sektör işbirliklerini desteklediklerini ifade etti.

Ardından söz alan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nda 2 bin 400 ana ürünün sergilendiğini, Fuar'ın sektörün gelişmesine büyük bir katkı sağladığını söyledi.

Yapı sektörünün hem ekonomi hem de ihracatta önemli bir yeri olduğunu belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise bu yılın başlarında sektör ihracatının reel olarak azalmasına rağmen miktar olarak arttığını, müteahhitlik sektörünün önemli başarılara imza attığını söyledi. "Yapı sektöründe ihracatı daha önemli bir noktaya getirmeye çalışıyoruz" diyen Büyükekşi, azalan talebe rağmen hem yurtiçi hem de yurtdışında müteahhitliğin büyük başarılar kazanacağına inandığını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya, 2007 yılında yürürlüğe giren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği'nin denetim açısından önemine değinerek, denetim süreçleriyle ilgili her türlü bilgiyi almak için Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nın büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Orhan Turan da küresel ekonomik krizin Türk inşaat sektöründe küçülmeye neden olduğuna değinerek "2009 yılında özel sektörün yatırıma hız vermesi beklenemez. Bu nedenle krizden hızla çıkmak için kamu yatırımlarının artması gerekiyor" dedi. Hükümet tarafından açıklanan tedbir paketlerinin çeşitli sektörlerde KDV ve ÖTV indirimlerine olanak sağladığını, ancak inşaat sektörünün bu indirimlerden yararlanamamasını haksızlık olarak nitelendirdiğini belirten Turan, "İnşaat malzemesine lüks mal muamelesi yapılıyor" dedi.Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ise, 1978 yılından bu yana düzenlenen Fuar'ın bu yıl zirveye ulaştığını ifade etti. Hasol, "Yaşanan küresel ekonomik kriz ortamında Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nın bu boyuta gelmesi Türkiye için gurur verici" dedi.

Fuar'a uluslararası alım heyetlerinin ilgisi büyük

Her geçen yıl geliştirilerek sürdürülen ve Türk yapı sektörünün yurtdışında tanıtımına da destek olan Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı tanıtımı için yürütülen çalışmalar sonucunda, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı programı ile Fuar'a 11 yabancı ülkeden 100'ün üzerinde kurum ve kuruluş temsilcisinin katılımı gerçekleşiyor. Heyetlerin katılımı Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İMMİB) ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (OAİB) organizatörlüğünde gerçekleşiyor. Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, İran, Kazakistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Suriye, Ukrayna, Umman Sultanlığı ve Yunanistan'dan katılacak alım heyetleri, daha önceki yıllarda olduğu gibi Türk Yapı Sektörü'nün uluslararası alandaki faaliyetlerine olumlu katkılar sağlayacak. Ayrıca Bulgaristan, Irak, Lübnan, Suriye ve Ürdün'den 400'ü aşkın kurum ve kuruluş temsilcisi Yapı-Endüstri Merkezi organizasyonu ile YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nı ziyaret edecek.

'Yapı'nın tam zamanı

Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Güven Cantürk, 32. kez düzenlenen Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD İstanbul Fuarı'nın bu yıl sektör için daha büyük bir önem taşıdığını belirtti ve açıklamasına şu şekilde devam etti: "Ürün adedi ve çeşitliliği, fuar alanı büyüklüğü, yerli yabancı ziyaretçi sayısı ile bölgenin en büyük fuarı olan Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nın yapı malzemesi sektörüne büyük bir hareket sağlayacağını düşünüyoruz. Düzenlediğimiz Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı, öncelikle mevcut projelerin gerçekleşmesi için ürün seçimi konusunda büyük önem arz ediyor. Fuar, sektör profesyonelleri için yapı malzemesi satınalma sürecindeki karar noktası. Yerli yabancı sektör profesyonelleri, Fuar'da Türk yapı malzemesi sektöründeki çeşitlilik, yenilik ve gelişmeleri görüyorlar. Fuar ayrıca düzenlenen etkinlikler ve firmaların malzemenin doğru kullanımına yönelik verdiği eğitimlerle bir bilgi platformu oluşturuyor.

Fuarımızda kapıdan çatıya, seramikten yalıtıma, yer döşemelerinden çelik konstrüksiyona kadar binlerce ürün sergileniyor. Bugün yapı malzemesi konusunda bölgenin üretim üssü olma yolunda hızla ilerleyen Türk yapı sektörünün bu seyrini her yıl Yapı Fuarları'ndan takip etmek mümkün olabiliyor.

YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı'nın yurtiçinde ve yurtdışında duyurulması ve ziyaretçi sayısının artırılması konusunda pek çok faaliyet yürüttük. Türkiye'deki ve yurtdışındaki ticaret odaları, meslek odaları ile yapmış olduğumuz işbirlikleri sonucunda bu yıl fuarımızın ziyaretçi sayısında önemli bir artış olmasını bekliyoruz. Ayrıca yine bu işbirlikleri sonucunda temas ettiğimiz çeşitli ülkelerden fuarımızı ziyaret edecek olan alım heyetlerinin Türk yapı sektörüne hareket getireceğine inanıyoruz." 32. Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı etkinlikleri

YAPI/TURKEYBUILD 2009 İstanbul Fuarı kapsamında yapı sektörüne uluslararası alanda yeni işbirlikleri kazandıracak ve sektörün gelişmesine katkıda bulunacak pek çok etkinlik de düzenleniyor.

Yunan–Türk İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Forumu, DEİK/Türk – Avrasya İş Konseyleri işbirliğinde düzenlenen Azerbeycan, Belarus, Moğolistan ve Tacikistan devlet yetkililerinin, yapı ve müteahhitlik alanında işbirliği olanaklarını ve projeleri aktaracakları "Avrasya Yapı Forumu", Ekolojik Yapı Tasarımında Malzeme, Teknoloji ve Çevre Sempozyumu, EPS ile Isı Yalıtımı Semineri, Yapı Malzemelerinde CE Markalama ve Yangın Testleri Semineri, Su Yalıtımı, Zemin Kaplamaları, Derz ve Dilatasyon Uygulama Standartları Semineri, Yapı Sektöründe Global Göstergeler ve Gelecek Paneli.

Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD Fuarları takvimi

22. Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 Ankara Fuarı 01 – 04 Ekim 2009
15. Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2009 İzmir Fuarı 15 – 18 Ekim 2009
32. Uluslararası YAPI/TURKEYBUILD 2010 İstanbul Fuarı  05 – 09 Mayıs 2010
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :