29. İstanbul Kitap Fuarı Açıldı

mimarizm.com / 01 Kasım 2010


Uluslararası Salon ve Telif Ajansları Özel Bölümü

Yurt dışından çok sayıda katılımcı fuarın ilk 4 günü (30 Ekim-2 Kasım 2010) 5 nolu holdeki uluslararası salonda yer alacak. 37 ülkenin katıldığı Uluslararası Salon'da Onur konuğu İspanya başta olmak üzere Almanya, Fransa, İtalya, Romanya, İran, Küba, Amerika Birleşik  Devletleri, Finlandiya, Hollanda, Yunanistan, Hindistan ve İngiltere'den yayınevleri katılıyor. Bağımsız bir Edebiyat Topluluğu olan LAF (Literature Across Frontiers) bünyesinde ise 24 ülkeden bağımsız yayıncı, edebiyat topluluğu ve kültür merkezi yer alıyor.

Fuarın bir diğer yeniliği ise Uluslararası Salon'da bulunan "Telif Ajansları Özel Bölümü". Dünya edebiyatının önde gelen telif ajansları profesyonel görüşmeler yapmak üzere İstanbul Kitap Fuarı'na katılıyor. Almanya, Fransa, İngiltere, İsrail, İspanya ve İtalya'dan 8 telif ajansı 2 Kasım 2010 tarihine kadar fuarda Türkiye'den yayıncılarla buluşma imkanı bulacak.

Yurtdışından Çok Sayıda Konuk Yazar, Şair ve Çizer Geliyor

İstanbul Kitap Fuarı dünyaca tanınmış 51 yazar, şair, çevirmen ve çizeri ağırlayacak. Fuarın yazarları arasında Mineke Schipper, David Boratav, Mark Crick, Fanny Joly,  John Freely, Maureen Freely, Jo Hodgkinson, Queenie Chan, Yusuf Ziedan, Ioan Grosian, Yusuf Nevzat, Timour Mouhiddine, Mel Gill, Jeffrey Kahrs, Mel Kenne, Derick Mattern, Jan Kjær, Merlin P. Mann yer alırken; İspanya'dan Juan José Armas Marcelo, Luis del Val Velilla, Fernando Sánchez Dragó, Luisgé Martin, Soledad Puértolas Villanueva, Julio Llamazares, Ángeles Caso, Rafael Chirbes ve klasik gitar sanatçısı Fernando Espi Onur Konuğu etkinlikleri kapsamında etkinlik programına katılacak.

Yurt dışından gelecek konuklar arasında ise Yolanda Cataño (Galiçya),  Robyn Marsack, Amaia Gabantxo (Bask Ülkesi), Ned Thomas (Galler) ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın çevirmenleri Hanneke Van der Heijden, Abdulkadir Abdelli ve Ingrid Iren bulunuyor.

Efsanevi İtalyan Çizerler Kitap Fuarı'nda

Zagor'un yaratıcısı, efsanevi çizer Gallieno Ferri ilk kez Türkiye'den okurlarıyla İstanbul Kitap Fuarı'nda bir araya gelecek. İtalya'dan çok sayıda çizerin konuk olacağı etkinlik ise 6 Kasım 2010 Cumartesi günü düzenlenecek.

Çok Satan Kitapların Yazarı J. C. Grangé ve Sandy Tolan da TÜYAP'ta

Fransa'da yayınlanışının ardından Türkçe'ye de çevrilen çok satan kitapların yazarı Jean Christophe Grangé İstanbul Kitap Fuarı'nda kitaplarını imzalayıp okurlarıyla söyleşecek. Birkaç sene önce aynı isimle Türkçe'ye çevrilen ve filmi çekilen Limon Ağacı kitabının yazarı Sandy Tolan da kitap fuarına katılacak önemli isimleri arasında.

İstanbul Yazarları

Ana teması "İstanbul'u Yazmak" olan kitap fuarı İstanbul'u yazan yazarları fuara davet ediyor. Bu kapsamda John Freely ve kızı Maureen Freely ilk kez bir söyleşide bir araya gelmiş olacaklar.

Okurlar fuarda İstanbul'un kedilerine ve sokaklarına Catherine Pinguet ile bakacak, Petros Markaris ile eski İstanbul'u ve polisiyeleri konuşacaklar.

Word Express Projesi: "Balkanlar'dan İstanbul'a Edebi Bir Yolculuk"

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Word Express "Balkanlar'dan İstanbul'a Edebi Bir Yolculuk" projesi kapsamında genç şairler İstanbul'da buluşacak. Projenin bir ayağı olan "Şiir Otobüsü" ile fuar ziyaretçileri TÜYAP'a şairlerle birlikte ulaşmış olacaklar. Proje kapsamında Katerina Iliopoulou (Yunanistan), Sian Melangell Daffyd (Galler), Radu Vancu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan) ve Yannis Isidorou (Yunanistan) katılımıyla okumalar düzenlenecek.

IPA (Uluslararası Yayıncılar Birliği) Yayınlama Özgürlüğü Ödül Töreni

İstanbul Kitap Fuarı bu sene Uluslararası Yayıncılar Birliği'nin önemli bir etkinliğine de ev sahipliği yapacak. 2005 yılından itibaren dünyanın herhangi bir yerinde yayınlama özgürlüğünün savunulması ve teşvik edilmesi bağlamında önemli katkılarda bulunmuş bir kişi ya da kurumu onurlandırmak üzere verilen "Yayınlama Özgürlüğü Ödülü" bu sene 2 Kasım Salı 2010 tarihinde Uluslararası Salon'da düzenlenecek olan törenle sahibini bulacak.

Ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında

20. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilen İstanbul Kitap Fuarı'nın öğrenci, öğretmen ve emeklilere ücretsiz olduğunu, diğer ziyaretçilerin ise 5 TL giriş bedeli ile fuara katılabileceğini hatırlatmadan geçmeleyelim.

Her iki fuar da 30 Ekim-6 Kasım tarihlerinde 11.00-20.00 saatlerinde, kapanış günü olan 7 Kasım 2010 günü de 11.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Uluslararası Salon ise 30 Ekim-2 Kasım 2010 tarihleri arasında 11.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :