2014 Genç Mimar Ödülü Hakan Demirel'in

mimarizm.com / 17 Kasım 2014


Ankara, İstanbul ve İzmir'de faaliyet gösteren Serbest Mimarlık Dernekleri tarafından 2014 itibariyle ilki düzenlenen "Genç Mimar Ödülü" programının kazananı belli oldu. Türkiye'de mimarlık yapma yetkisine sahip 40 yaş altı mimarların başvurduğu yarışmada, Suyabatmaz Demirel mimarlık ofisi ortağı Hakan Demirel, yılın yükselen genç mimarı seçilirken, Hindistan seyahati ile ödüllendirildi.


Prof. Dr. Suha Özkan başkanlığında, Derya Akdurak, Hasan Çalışlar, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer ve Enis Öncüoğlu'ndan oluşan seçici kurul; yarışmaya başvuran mimarların bugüne kadar oluşturdukları birikim ve mimarlık ortamına yaptıkları tasarım katkısını değerlendirmeye aldı. FREA (Fatih Yavuz + Emre Şavural), Hakan Demirel ve Kerem Piker'in finale kaldığı "2014 Genç Mimar Ödülü" yarışmasının sonucu, 15 Kasım Cumartesi günü İstanbul, Park Bosphorus Hotel'de düzenlenen Architecture + Design & CERA Awards gala gecesinde açıklandı.TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD işbirliğinde düzenlenen "Genç Mimar Ödülleri" programı, Hindistan merkezli Architecture Design & CERA Awards'un Türkiye ayağı olarak gerçekleştirildi. Ödül töreni İstanbul'da yapılan yarışma kapsamında Türkiye'nin yanı sıra, Singapur, Malezya, Tayland ve Sri Lanka' nın başarılı genç mimarları belirlendi.

Yarışmanın Türkiye jürisinde yer alan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer ayrıca, Architecture + Design & CERA Awards 2014 programının "Young Enthused Architect" (Genç Azimli Mimar) kategorisinde de jüri üyesi olarak görev aldı."The Golden Emerging Architect" (Altın Yükselen Mimar) başlığı altında verilen genç mimar ödüllerinin sahipleri şöyle sıralanıyor:

Singapur: Chang Yong Ter
Malezya: Mohd Razin Mahmood
Tayland: Patama Roonrakwit
Sri Lanka: Narein Perera
Türkiye: Hakan Demirel


Hindistan'dan Türkiye'ye uzanan bir ödül programı...

CERA Genel Müdürü Vikram Somany'nin açılış konuşmasıyla başlayan gecede, ödül töreni baş konuğu Doğan Hasol ve onur konuğu Suha Özkan da birer konuşma gerçekleştirdi. Özkan konuşmasında, Hindistan'ın mimarlık kültürüne önemli katkılarda bulunan Charles Correa ile Balkirishna Doshi'yi andı.Doğan Hasol


Suha Özkan


Gala gecesinde, genç mimar ödülleri ile birlikte özel ödüller de sahiplerini buldu. "The Golden Award for Global Contribution in Architecture" (Mimarlığa Küresel Katkı Altın Ödülü)'ne değer bulunan William Curtis'e ödülünü, Doğan Hasol takdim etti.

"The Golden Architect Award-India" (Hindistan'ın Altın Mimarı Ödülü)'nü kazanan Rahul Mehrotra ile "The Hall of Fame Award" (Onur Listesi Ödülü)'ne layık görülen Shirish Beri ise ödüllerini, Suha Özkan'ın elinden teslim aldı.


"Hayatıma Hindistan'dan önce Türkiye girdi"

Ödüllerin dağıtılmasının ardından söz alan William Curtis, Türkiye'yle ilgili anılarını paylaştı:

"45 yıl önce Atina'ya gelmiştim. Selanik'teyken İstanbul'a geçmeye karar verdim. Gündüzleri hep camileri gezdim. Hindistan ise İstanbul'dan çok sonra, 1980'lerde hayatıma girdi."* * *

Hakan Demirel hakkında:
 
1983'de Malatya'da doğan Hakan Demirel, 2001 yılında Malatya Lisesi'nden mezun oldu ve mesleki eğitimini alacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne 2001 yılında başladı. Öğrenim hayatı süresince ulusal-uluslararası birçok yarışma ve workshoplara katıldı. Katıldığı yarışmalarda çok sayıda ödülün sahibi oldu. 2006 yılında bitirdiği fakültesinde 2007 yılında diploma jürisi olarak yer aldı ve aynı yıl Betonart Mimarlık Yaz Okulu'nda moderatör olarak bulundu. 2007-2008 yılları arasında eğitim amaçlı New York' ta bulundu. New York'tan döndükten sonra 2008 yılında Arif Suyabatmaz ile birlikte ortak olarak halen mesleki çalışmalarını sürdürdüğü Suyabatmaz Demirel Mimarlık Bürosu'nu kurdu.


 
Cityscape Dubai Awards 2010'da Güneşli Konutları ile "Geleceğin Konut Yapıları" kategorisinde, Ekopark İstanbul ile "Geleceğin Rekreasyon Yapıları" kategorisinde ve Güneşli Tower ile "Ticari/Karma Yapılar" kategorisinde alınan Takdir Ödülleri; MIPIM AR Future Projects Awards 2010'da Güneşli Tower ile alınan Birincilik Ödülü; Cityscape Dubai Awards 2011'de Bodrum Rezidans projesiyle "Geleceğin Konutları" kategorisinde alınan Takdir Ödülü; International Property Awards 2011'de Güneşli Tower projesiyle alınan Takdir Ödülü, Tao Tower projesiyle alınan Avrupa'nın En İyi Ofis Yapısı Ödülü, Ekopark İstanbul ile alınan Avrupa'nın En İyi Rekreasyon Yapısı Ödülü, Bodrum Rezidans ile alınan Takdir Ödülü ve ODTÜ Ögrenci Merkezi yarışma projesiyle alınan Takdir Ödülü; MIPIM AR Future Projects Awards 2012'de "Retrofit" kategorisinde Halat Fabrikası Loftları projesiyle ve "Yüksek Yapılar" kategorisinde Tao Tower projesiyle alınan Birincilik Ödülleri; 2013 yılında MIPIM AR Future Projects Awards'da "Ofis" kategorisinde TRI-G projesiyle alınan Birincilik Ödülü; 2014 yılında yine MIPIM AR Future Projects Awards'da "Perakende & Rekreasyon" kategorisinde Sultangazi Pazar Alanı ve Kat Otoparkı projesiyle alınan Birincilik Ödülü ve WAF'ta Süryani Ortodoks Kadim Kilisesi projesiyle alınan Takdir Ödülü, Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ın bugüne kadar almış olduğu ödüllerden bazıları.


Avrupa'nın en iyi 40 genç mimarından biri...
 
"Architecture+Design & CERA Awards"ta aldığı ödül, Hakan Demirel'in kariyerindeki ilk ‘genç mimar ödülü' değil. Demirel 2011 yılında, "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" ile "The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design" kurumları tarafından , 40 yaşın altındaki başarılı mimarlara verilen Europe 40 Under 40 Ödülleri'nde de Avrupa'nın en başarılı 40 genç mimarından biri olmuştu.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :