2010 İçin Başka Kentlerde de Hazırlık Var!

mimarizm.com / 18 Ağustos 2008


Wilkinson Eyre'in İstanbul ile birlikte 2010 Dünya Kültür Başkentleri arasında bulunan İngiltere'nin Liverpool kenti için tasarladığı Arena ve Kongre Binası Hizmete girdi. Toplamda 10 bin 600 oturma kapasiteli arenası, bin 350 kişilik oditoryumu ve 7 bin metrekarelik sergi alanıyla gerçek bir mega-kompleks olan yapı, ACC Liverpool için tasarlandı.

Çok sayıda farklı işlevi tek bir vücutta bir araya getiren ve Liverpool'un tarihi limanında çağdaş bir ‘landmark' haline gelen yapı hakkında firmanın kurucularından Chris Wilkinson şunları söylüyor:

"Liverpool'un Dünya Kültür Başkenti kutlamalarının merkezinde konumlanacak, müzik, spor ve etkinliklere mekanlık edecek yeni bir merkez olarak bu yapıyı, kentin yeni aktif istikameti haline getirmek istedik. Mimari kararlarının olağandışı liman bağlamına cevap verecek şekilde ele alındığı projede, alçak ve enine büyüyen heykelsi bir form ile tarihi çevreye çağdaş bir müdahalede bulunduk."

Biçimi, kendisine neredeyse sınırdaş olarak konumlanan Albert Dock binalarına tezat olduğu kadar onları tamamlayacak karakterde seçilen proje, ufukta belirginleşen iki katedral silüeti arasına uzanıyor. Yapının eğriselleşen hatları hemen önünden akan Mersey Nehri'ni takip eder nitelik taşıyor; nehrin kuvvetli rüzgarlarından ve güçlü ışık yansımalarından referans alıyor.

Tamamı üç boyutlu ortamda tasarlanan ACC Liverpool yapısı, alışılagelmiş U şeklindeki arena yerleşiminden yola çıkan bir planimetriye sahip. Yalın şeklin biri arenaya, diğeri kongre salonuna ev sahipliği yapacak iki mükemmel kabuk-vari strüktür oluşturmak üzere tekrarlandığı tasarımın dayanak noktası, kamusal sirkülasyon alanı olarak kullanılan camlı bir galeri olarak düşünülmüş.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :