2. İstanbul Tasarım Bienali'nde Son Günler

mimarizm.com / 03 Aralık 2014


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Zoë Ryan küratörlüğünde "Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil" başlığıyla Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda düzenlenen 2. İstanbul Tasarım Bienali'ni gezmek için sayılı gün kaldı. Bienal, 14 Aralık tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.


2. İstanbul Tasarım Bienali'nde 20'den fazla ülkeden katılan 200'ün üzerinde tasarımcı ve mimarın; tasarım, teknoloji, moda, grafik tasarım, şehircilik, ürün tasarımı, film ve yemek gibi alanları kapsayan 53 projesi yer alıyor.
Bienal, Arçelik, Doğuş Grubu & Bilgili Holding, ENKA Vakfı ve VitrA eş sponsorluğunda düzenleniyor.

2. İstanbul Tasarım Bienali, ana serginin yanı sıra "Bizimle Konuşun" başlıklı söyleşiler ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yaparken, Tasarım Rotaları ile film gösterimleriyle de kentin farklı noktalarına yayılıyor.1 Kasım'da düzenlenen atölyeden


6 Kasım tarihli film gösterimi, foto: Onur Dogman


"Mimari Tasarım Araçlarının Geleceği" paneli, foto: Ali Güler


Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda bu hafta gerçekleştirilecek paneller, konuşmalar ve film gösterimleri şunlar:

3 Aralık Çarşamba 17.00'de küratör Zoe Ryan ve yardımcı küratör Meredith Carruthers moderatörlüğünde Gelecek artık eskisi gibi değil! (bir yıl sonra… ve şimdiden iki yıl!) başlıklı panel gerçekleştirilecek.

- Film Gösterimi kapsamında 4 Aralık Perşembe 19.30'da, robotbilim uzmanı olan Enrico Dini'yi anlatan belgesel The Man Who Prints Houses , Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda izlenebilecek.

5 Aralık Cuma 14.00'te Frog Design'ın kurucusu Prof. Hartmut Esslinger'in "Future is History" başlıklı söyleşisi Arçelik sponsorluğunda yapılacak. Ayrıca, Prof. Hartmut Esslinger'in "Digital Foam" başlıklı atölye çalışması ise 6 Aralık Cumartesi 13.00'te bienalin etkinlik alanı Antrepo 7'de düzenlenecek.

6 Aralık Cumartesi 12.00'de H. Cenk Dereli ve Yelta Köm'den oluşan Kontraakt ekibi, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'i konuk ederek Kırsalın Geleceği başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. (Bienal radyosu Kontraakt , Salı ve Cumartesi günleri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'ndaki mekânından canlı yayın yapmaya devam ediyor. Radyo söyleşileri www.kontraakt.com adresinden takip edilebilir.)

6 Aralık Cumartesi 13.00'te Ali Taptık ve Alexis Şanal moderatörlüğünde Geleceğin Kütüphanesini Araştırmak: Kamusal Şahanelik başlıklı panel yapılacak.


Ücretsiz olarak gerçekleştirilen atölye, panel ve söyleşiler ile film programı dahil, bütün etkinliklerin detaylı bilgilerine 2tb.iksv.org adresinden ulaşılabilir. Etkinliklere katılım için rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek onay almak yeterli.1-2 Kasım'da TAK ve 72HUA işbirliğinde gerçekleşen proje, foto: Ali Güler


Bienal kapsamında tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathane ve yapıların yanı sıra, çeşitli bölgelerin kendine has dokularının inceleneceği tematik yürüyüşler ise devam ediyor. Kentin Asya ve Avrupa yakalarındaki 12 farklı bölgeyi kapsayan Tasarım Rotaları'yla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.  


Üniversitelerden bienale özel projeler

İstanbul Tasarım Bienali'nin Türkiye'den ve yurtdışından birçok üniversiteyle işbirliği kurarak hazırlanan Akademi Programı sergisi , bienal temasına farklı bakış açıları sunan projeler sunuyor. Akademi Programı sergisinde
33 akademik kurumun 72 projesi, 14 Aralık tarihine kadar üniversitelerin kampüsleri ve Antrepo 7'de yer almaya devam ediyor.

Ayrıca, Polimeks Holding sponsorluğunda hayata geçirilen Akademi Programı Platformu'nda yer alan projeler arasında izleyiciler tarafından en çok beğenilen projeye bir ödül verecek.


Bienalin küratör ve tasarımcıları Tasarım Ekranı'nda

2. İstanbul Tasarım Bienali'nin perde arkası Tasarım Ekranı sayesinde bienal takipçileriyle buluşuyor. Bienal küratörü Zoë Ryan'ın sergiyi nasıl oluşturduğunu ve hangi ekiplerle çalıştığını açıkladığı röportajın yanı sıra tasarımcıların ve mimarların projelerini anlattığı söyleşiler Tasarım Ekranı'ndan takip edilebilir.

Tasarım Ekranı'na İKSV'nin YouTube kanalı üzerinden veya 2tb.iksv.org web sitesinden ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :