13. Uluslararası Yapı 2007 İzmir Fuarı Açıldı

Işıl GÖRECİ / 01 Kasım 2007

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 13.sü düzenlenen Uluslararası Yapı 2007 İzmir Fuarı'nın açılışı, İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen, İzmir Mimarlar Odası Başkanı Tamer Başbuğ, Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğal Hasol ve Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Güven Cantürk'ün katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Yapı İzmir Fuarı'nın, İzmir ve Ege Bölgesi'nde her geçen gün artan inşaat yatırımlarının yoğunluğuna paralel olarak, her yıl büyüme gösteren ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan İzmir'in yeniden yapılanmasına katkısını dile getirdi.

Açılış sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yapı-Endüstri Merkezi Genel Koordinatörü Barış Onay, yapı sektörünün rekor düzeyde büyüdüğünü vurguladı. 2005 yılında yüzde 21.5; 2006 yılında yüzde 19.4 oranında büyüyen sektörün 2007 itibariyle yüzde 16.5 oranında büyümeye devam edeceğini ileten Onay, bu rakamların Türkiye genelindeki büyümenin yaklaşık 3 katı hızında olduğunu dile getirdi.Türkiye'nin yapı malzemeleri üretimi ve işlenmesinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını belirten Barış Onay, ‘Kimse yapı sektörünün bu kadar büyük olduğunu düşünmüyor. Ancak müteahhitlikte Amerika ve Çin'den sonra dünya 3.sü; alaşımsız demir ve çelikte dünya birincisi, hazır beton üretim hacminde Avrupa 3.sü olan ve daha pek çok yapı malzemesinin üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye'nin kalkınma modelinde yapı sektörü lokomotif rol oynuyor' dedi.

Mimar, içmimar, inşaat mühendisi, teknik elemanlar ve tüketicilerin yoğun ilgisini çeken YAPI 2007 İzmir Fuarı'nda 28 farklı ülkeden, 517 ürün, 443 marka yer alıyor. Özel sektörün yanısıra kamu kesiminin ve karar vericilerin yakından izledikleri fuarda çağdaş teknolojiyi yansıtan ve günümüz gereksinimlerine yanıt oluşturan yeni ürünler sergileniyor.

Türkiye'nin toplam yatırımı içindeki payının 2007 yılı itibariyle yüzde 60'ı bulması beklenen inşaat sektörünün gözler önüne serildiği fuar, Kültürpark Fuar Alanı'nda gerçekleştiriliyor. Yapı 2007 İzmir Fuarı'na bu yıl 200'ü aşkın firma katılıyor. Toplam 11 bin 500 metrekare kapalı alanda gerçekleştirilen fuar 4 Kasım 2007 Pazar akşamına kadar 4 gün boyunca 11:00 – 19:00 saatleri arasında açık olacak.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :