Yer Altı İstanbul'u

Ömer KOKAL / 19 Şubat 2014
Kentin farklı noktalarına dağılmış, gözden uzak sarnıçlara ve mahzenlere dalıp çıktığımız "Yer altı İstanbul'u" turunda, bildiğimizi sandığımız İstanbul’un bilmediğimiz yönlerini keşfe çıktık.

Geçen yıl, Antonina Turizm'in düzenlediği "Yer altı İstanbul'u" turuna katıldım. Gün boyu, kentin farklı noktalarına dağılmış, gözden uzak sarnıçlara, mahzenlere girip çıktık. Doç. Dr. Feridun Özgümüş rehberliğinde, bildiğimizi sandığımız İstanbul'un bilmediğimiz yönlerini keşfettik. Açıkçası benim için heyecan verici bir gündü.

Bu gezi benim açımdan İstanbul'un yer altı yapılarıyla ilgili bir başlangıç oldu. Sonrasında, o gün göremediğim mekânları da araştırmaya başladım. Konunun içine dahil oldukça, kentin her yanına yayılmış daha yüzlerce yapının olduğunu öğrendim. Kimi kent talanından nasibini almış, kimi mezbeleliğe dönüşmüş. Şanslı olup günümüze ulaşanlara ise restoran, çarşı gibi farklı işlevler yüklenmiş. 
        
Peki bu yapılar özünde neydi? Ne için kullanıldılar, neye hizmet ettiler? Yapılan onca kentsel kıyıma rağmen nasıl olup da günümüze kadar ulaşabildiler?


İstanbul'un Zamana Meydan Okuyan Altyapıları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :