Ulaşamamak! İşte Bütün Mesele…

Filiz YAVUZ / 04 Şubat 2010
“2010” madalyasını büyük bir gurura göğsünde taşıyan İstanbul, “bir arpa boyu yol gitmek” deyimini hala büyük bir saygıyla selamlarken Kentin Tozu bu ay İstanbul'da neden ulaşamadığımıza odaklanıyor.


"2010" madalyasını büyük bir gurura göğsünde taşıyan İstanbul, "bir arpa boyu yol gitmek" deyimini hala büyük bir saygıyla selamlıyor. İşte bu yüzden, "ulaşamamak" neredeyse İstanbul'un simgesel eylemlerinden biri haline gelmişken, Kentin Tozu bu ay İstanbulluların neden ulaşamadığına odaklanıyor.

İlk toplu taşıma aracı bile deniz üzerinde olan kentin denizine küstürülmesinde, yıllar boyunca lastik tekerlekli araçlara verilen değerin izlerini sürüyor; "politikacılar" ile "planlar" arasındaki mesafeye göz atıyor ve sadece teknik bir meseleymiş gibi algılanan ulaşım konusunun, sosyal ve ekonomik boyutuna da dikkat çekiyor.

Dosya kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden Prof. Dr. Haluk Gerçek'e, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Yrd. Doç. Kevser Üstündağ'a mikrofon uzatıyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan ve aynı zamanda da Oxford Üniversitesi'nde ulaşım üzerine doktora yapan Eda Beyazıt'a dünyanın ilk metro ağına sahip kentinin, Londra'nın ulaşım politikalarını soruyor.

Bir türlü doğru tanımlanamadığı için doğru çözüm yollarının da bulunamadığı İstanbul'un ulaşım sorununa kronolojik olarak bakıyor ve siz okurlarına "Bunları Biliyor musunuz?" diyor.


Kevser Üstündağ ile...
Haluk Gerçek ile...
Eda Beyazıt ile...
İstanbul'a tarihsel bir bakış
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :