"Yerden Gelen Esin: Bağlamla İlişkilenişin Türleri"

mimarizm.com / 30 Aralık 2013
"Yerden Gelen Esin: Bağlamla İlişkilenişin Türleri"

                          


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)'ın "Mekân ve Yer" temalı konferans dizisi, Aydan Balamir ile devam ediyor.

Aydan Balamir'in "Yerden Gelen Esin: Bağlamla İlişkilenişin Türleri" başlıklı sunumu, 3 Ocak 2014 Cuma günü saat 15:30'da MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Konuşmada, mimari mekânın kurulmasında yerin özelliklerinden esinleniş yolları konu ediliyor. Balamir, yerin en geniş ve dolaylı-hayali bağlamlarını hatırlamakla ya da en yakınındaki doğrudan-maddi bağlamı deneyimlemekle yola çıkarken, "mimarinin yaşayanlara neleri hatırlatmakta ve deneyimletmekte olduğu" sorusunu soruyor. Bu soru, konuşmacının Ağa Han Ödülleri için teknik inceleme raporlarını hazırladığı üç bina üzerinden tartışılıyor: Addis Ababa'da Hollanda Sefareti (Dick van Gameren, Bjarne Mastenbroek), Yeni Delhi'de Parlamento Kütüphanesi (Raj Rewal Associates) ve Shey-Ladakh'da Druk Pema Okulu (ARUP Associates). Mimari programlarında farklı temsil ve kimlik beklentileri bulunan bu üç yapı, bağlamın arkaik ve gündelik unsurlarıyla ilişkileniş biçimleriyle de farklılaşmakta...


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :