xurban_collective, ARTER Sanatçı Konuşmaları'na Konuk Oluyor

mimarizm.com / 18 Mayıs 2011
xurban_collective, ARTER Sanatçı Konuşmaları'na Konuk Oluyor

ARTER Sanatçı Konuşmaları'nın son konukları, xurban_collective'den Güven İnciroğlu ve Hakan Topal...

2000 yılında Güven İnciroğlu ve Hakan Topal tarafından kurulan ve uluslararası bir sanat girişimi olan xurban_collective, 2003 yılından bu yana Mahir M. Yavuz'un da katılımıyla, güncel politikalar, teori ve ideoloji üzerine araştırma, tartışma ve sorgulama mekanizmalarını harekete geçirmeyi amaçlamakta, belgesel araştımalar sonucunda sanat projeleri ve metinler üretiyor.

xurban_collective, ARTER'de sürmekte olan "Görünmezlik Taktikleri" sergisinde "Tahliye No.1: Kutsal Tahliye" adlı işleriyle yer alıyor. 2010 yılında başlayan "Tahliye Serileri", yeni sosyalleşme mekanizmalarına ve bu çerçevede küresel mekan tipolojilerine odaklanıyor. Serinin ilk gösterimi olan "Kutsal Tahliye", mescit kavramını inceliyor ve izleyiciyi tüm dini çağrışımlarını örterek saf sosyal mekana bakmaya davet ediyor.

20 Mayıs tarihli "Sanatçı Konuşması"nın konuğu olan xurban_collective, endüstri sonrası toplumların giderek muhafazakarlaşmasını, dinci ve milliyetçi akımların siyasi alandaki egemenliğini sürekli üretilmekte olan küresel mekanlar üzerinden değerlendirecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :