Ünlü Ressam De Chirico İstanbul’da!

mimarizm.com / 24 Şubat 2016
Metafizik sanatının öncüsü, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico’nun ‘Dünyanın Gizemi’ adlı sergisi 24 Şubat - 1 Mayıs tarihleri arasında Pera Müzesi’nde…

Roma, Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı işbirliğiyle düzenlenen sergi, sanatçının yaklaşık 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykeliyle kapsamlı bir içerik sunuyor. 1906-1909 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördüğü dönemde, Nietzsche, Schopenhauer ve Otto Weininger gibi düşünürlerin metinlerinden, Arnold Böcklin ve Max Klinger’in sanatından etkilenen de Chirico “metafizik” üzerine yazıları ve yapıtlarıyla yüzyılın öne çıkan gruplarından gerçeküstücülerin de esin kaynağı oldu.

Sanatçının 1909 tarihli en erken eserlerinden birini de içeren sergide, özellikle 1920’lerden 1970’lerin ortalarına kadar uzanan bir dönemde gerçekleştirdiği yapıtlara yer veriliyor. İtalyan bir anne ve babanın oğlu olarak Yunanistan’da dünyaya gelen de Chirico (1888-1978), babası Evaristo de Chirico’nun doğduğu kent olan İstanbul’u eserleri aracılığıyla ziyaret edecek.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :