'Umut - Elazığ' Projesi Lansmanı

mimarizm.com / 12 Şubat 2021
Depremle sarsılan Elazığ halkı için Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Emre Arolat Mimarlık'ın başlattığı ‘Umut – Elazığ’ projesinin sunumu 18 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek.

Deprem ve Pandemi Öğretisi Işığında Yeni Bir Yaşam Mümkün

Türkiye’nin kaçınılmaz gerçeği deprem, 24 Ocak 2020 akşamı, Elazığ’ı vurmuş; Elazığ, merkez üssü Sivrice İlçesi olan, 6.8 büyüklüğünde depremle sarılmıştı. Depremin ardından ise göz ardı edilen mimari ve sağlam olmayan binaların getirdiği acı bir kez daha yaşanmıştı.

Aynı acıların tekrar yaşanmaması için bir araya gelen Yeditepe Üniversitesi, Emre Arolat Mimarlık, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası; Elazığ’a umut, Türkiye’ye örnek olacak “Umut - Elazığ” isimli projeyi başlattı.

Proje kapsamında, Emre Arolat Mimarlık Kurucu Ortağı Emre Arolat ile Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ece Ceylan Baba yürütücülüğünde ve bağımsız bir kurul danışmanlığında, Yeditepe Üniversitesi öğrencileri ve aynı üniversiteden yeni mezun mimarların bulunduğu “Umut - Elazığ İleri Tasarım Stüdyosu” oluşturuldu.

18 öğrenci ve mezun, bu stüdyoda güz dönemi boyunca, her perşembe tam gün, Emre Arolat ve Doç. Dr. Ece Ceylan Baba ile birlikte Elazığ için yeni yaşam alanları tasarlamak üzerine çalıştı. İstanbul’daki çalışmaların yanı sıra Elazığ’a giderek proje alanında da saha çalışmaları gerçekleştirdi. Elazığ kenti için 600 bin metrekarelik bir alanı kapsayan, doğaya ve çevreye duyarlı, kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir ve alternatif mimari tasarım çözümlerinin geliştirilmesinin hedeendiği çalışmalarda, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin öğretileri de göz önünde bulundurularak “kent için doğal afetler ve salgınlar gibi olağanüstü durumlarla baş edebilecek tasarımlar yapmak” odak noktası haline geldi. Stüdyoda geliştirilen tasarımlar, mimarlık camiasının yakından tanıdığı mimarlardan oluşan bağımsız bir jüri tarafından değerlendirildi, geliştirildi. Projenin başta dar gelirliler olmak üzere halkın tamamının ihtiyaçlarına yanıt vermesi öncelikler arasında yer aldı.

Bugün, “Umut - Elazığ İleri Tasarım Stüdyosu”nda gerçekleştirilen çalışmalarda final aşamasına gelindi. Umut - Elazığ Projesi, 18 Şubat 2021 Perşembe günü, 14.30’da gerçekleştirilecek bir toplantı ile tüm kamuoyu ile paylaşılacak.

Umut - Elazığ Projesi Yürütücüleri: Mimar Emre Arolat, Doç. Dr. Ece Ceylan Baba

Umut - Elazığ Projesi Danışma Kurulu: Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Fatma Yasemin Aysan, Levent Çırpıcı, Prof. Dr. Süha Özkan, Prof. Dr. Uğur Tanyeli

Umut - Elazığ Projesi Katılımcıları

Öğrenciler: Alp Okan Atakan, Bekir Koç, Berk Varol, Berkay Türk, Beyza Akdulum, Dilara Şimşek Ceren Özsalih, Çağan Bardakçı, Çetin Han Gidici, Gülce Atan, İdil Dirim, İrem İncetuzcu, Nuri Seçkin, Özgen Yediyıldız, Zeliha Avcı

Mezunlar: Gizem Selin Çamur, Gözde Dalaklı, Tuğba Tekben

Program Akışı 

Moderatör - Doç. Dr. Ece Ceylan Baba
Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mimarlık Bölümü Başkanı 

14.30 – 15.00 Açılış Konuşmaları

Bedrettin Dalan - Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı
Erkaya Yırık – Elazığ Valisi 

15.00 – 16.30 Umut - Elazığ Projesinin Sunumu 

Emre Arolat - Emre Arolat Mimarlık Kurucu Ortak
Tuğba Tekben – Projede Yer Alan Yeditepe Üniversitesi Mezunu
Gizem Selin Çamur - Projede Yer Alan Yeditepe Üniversitesi Mezunu
Gözde Dalaklı - Projede Yer Alan Yeditepe Üniversitesi Mezunu

16.30-17.00 Şahin Şerifoğulları - Elazığ Belediye Başkanı 

Çevrimiçi toplantı katılım linki: https://youtu.be/mkppSew6qZo 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :