"Türkiye'de Savaş, Ekoloji, Gıda Politikaları"

mimarizm.com / 29 Şubat 2016
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün 2002 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürdüğü Çarşamba Seminerleri, bu haftaki buluşmada Sezai Ozan Zeybek'i #Ekoloji teması ile konuk ediyor. 

Bir coğrafyacı olan Sezai Ozan Zeybek, postkolonyal çalışmalar ışığında önem arz etmediği düşünülen failleri, üretken olmayan zamanları ve kıyıda kalmış mekânları tahlil ediyor. Köpeklerin, bebeklerin ya da mahalle kahvesinde gün deviren adamların hikâyelerine bakıyor. Bu esnada zaman-mekân kurgularını, kapitalizmi sorguluyor. Şu aralar ekoloji ve bilhassa hayvancılık meseleleri üstüne düşünüyor-yazıyor.*

Zeybek'in "Türkiye'de Savaş, Ekoloji, Gıda Politikaları" başlıklı sunuşunun tanıtım metni şöyle: 

“Bu konuşmanın iki payandası var. İlki, Türkiye'deki hayvancılık politikalarından boşaltılan köylere, genetiği değiştirilen ürünlerden göç politikalarına uzanan geniş bir hatta, son dönemdeki ekolojik değişimleri ele alıyor. Önümüzdeki birtakım hayatî meselelere dikkat çekiyor, öneriler sunuyor. Diğer payanda ise, yeni bir coğrafya tarifi ile iştigal ediyor. Bu coğrafyada yerel-küresel yahut kır-şehir gibi tasnifler yok. Sosyal bilimlerin bilindik temalarının ve faillerinin dışında kalmış ilişkiler takip ediliyor. İnsan olmayan faillerin sosyal bilimlerin çalışma alanını nasıl genişletebileceği üzerinde duruluyor." 

http://www.bilgi.edu.tr/tr/rehber/kisi/sezai-ozan-zeybek adresinden alınmıştır.

Etkinlik, 2 Mart 2016 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :