SALT Beyoğlu’nda Uzun Perşembe: Vanishing Gradient

mimarizm.com / 30 Mayıs 2018
Uzun Perşembe programı kapsamında 31 Mayıs'ta SALT Beyoğlu’nda, Perşembe Sineması gösteriminin ardından c / a, İskeletor ve Saint Aegean Heart’tan canlı elektronik müzik performansları izlenebilir.

görsel: © Atay İlgün

Makine öğrenimi algoritmaları genellikle hatalar ve olası kayıpların en aza indirilmesi amacına dayanır. Yapay sinir ağlarının gradient descent [meyilli azalım] algoritmasıyla eğitiminde karşılaşılan güçlüklerden biriyse vanishing gradient [ufuk gradyanı] problemidir. Bir “kayıp ve dönüşüm” olgusu olarak bu problemden adını alan performans programı, c / a, İskeletor ve Saint Aegean Heart’ı ilk kez SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da bir araya getirecek. 

Eklektik seslendirmelerden hibrit müzikal canlandırmalara, katılımcıların izleyiciliğin ötesinde etkileşimli bir ağ olarak ilişkileneceği performanslar, doğal ve yapay, işitsel ve görsel, gerçek ve gerçeküstü gibi kavramların müziğin soyutluğunda meyilli olarak yok olmasını amaçlıyor. Atay İlgün ve Caner Bozkurt tarafından programlanan Vanishing Gradient herkesin katılımına açık.

Perşembe Sineması programında, 1986 yapımı Survival of a Small City [Hayata Tutunan Küçük Şehir] belgesel filmi yer alıyor. Performanslar öncesinde Açık Sinema’da gerçekleştirilecek altyazılı gösterim saat 19.00’da başlayacak.

Devamlılık Hatası kapsamında yürütülen ve temsilî bir “üretim bandı” çevresinde sergi süresince istihdam edilen beş kişi ve mekâna gelenlerin diyaloglarıyla şekillenen İşsiz İşçiler-sana yeni bir iş buldum! (2006-2018) performansı 19.00’a kadar Forum’da. Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar’ın bu ortak çalışmasıyla başlayan serginin devamı ikinci ve üçüncü katlara yayılıyor.

Uzun Perşembe’de ayrıca, SALT Beyoğlu’ndaki Mutfak ile Robinson Crusoe 389 kitabevinin yanı sıra, SALT Galata’da yer alan Tanımsız Hizmetler Bürosu sergisi 22.00’ye kadar açık.

* * *

c /a
Ses, görsel ve karma gerçeklikle deneyler yapan ve çoğunlukla yapay zekâdan yararlanan türler dışı ikili.

İskeletor
Kerem Sevinçli’nin 2013’te başlattığı, doğaçlama ses ve bas eksenli solo müzik projesi.

Saint Aegean Heart
Müzikal programlama dilleri ve elektronik devre tasarımlarıyla ritim eğilimli deneysel kompozisyonlar üreten proje.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :