Osmanlı’dan Cumhuriyet’e: Süreklilik ve Mekankırım

mimarizm.com / 06 Kasım 2018
Cumartesi Aurası konferans dizisi, 10 Kasım’da "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e: Mekankırım ve Süreklilik" başlıklı konuşması ile kent araştırmacısı, yazar ve rehber Orhan Esen’i ağırlıyor.

AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi'nin, sertifika programı dahilinde iki haftada bir düzenlediği Cumartesi Aurası adlı disiplinler arası konferans dizisi devam ediyor. Kasım ayının ilk Cumartesi Aurası, Anıl Zemin sponsorluğunda, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e: Süreklilik ve Mekankırım” başlıklı sunumu ile Orhan Esen’i konuk edecek.

DolmabahçeCumhuriyet'in ilk döneminde Dolmabahçe ve civarı

Dolmabahçe ahırlarDolmabahçe, ahırlar

Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk dönemine damgasını vuran başat aktörlerin mekansal stratejileri hangi ölçüde bir süreklilik hikayesi olarak okunabilir? Kopuşun temel parametreleri nelerdir? Kopuş hikayesini mekankırım paradigması içinden okumak mümkün mü?

Orhan Esen bu sorulara şehir haritasının Taksim merkezli olarak yeniden kurgulandığı sürecin içinden yanıt arayacak. Konuşmacı, ileriki bir tarihte gerçekleşecek ikinci bölümde ise, Taksim'in yakın dönemdeki dönüşüm sürecini ele alacak.

Konferans, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü 15:00-18:00 saatleri arasında AURA İstanbul'da izlenebilir. Katılımın ücretsiz olduğu konferansa kayıt yaptırmak için tıklayın.

*

Orhan Esen hakkında:

Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyal ve ekonomik tarih, Viyana Üniversitesi’nde mimarlık ve sanat tarihi formasyonu edindi. İstanbul ve Berlin'de bağımsız araştırmacı/yazar olarak çalışıyor. İlgi alanı İstanbul'un tarihsel ve güncel mekanpolitiği. Yapılı çevreyi biçimlendiren aktörleri anlamanın en iyi yolunun sahada peşlerine düşmek, izlerini sürmek olduğunu düşünüyor, kentsel süreçlere aktif katılımı önemsiyor.

Arkistan ve Urbanitiez markaları altında mimarlık ve şehircilik odaklı turlar düzenliyor. Dergi ve kitap projelerine katkının yanı sıra, İstanbul'un 1945 sonrası informel üretim pratiğine odaklanan “Self Service City: İstanbul” adlı derlemeyi yayımladı. Halen Almanya'da, kentsel dönüşümün sürdürülebilirliğini şehir sakinleri açısından değerlendiren bir araştırma projesi yürütüyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :