Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde

mimarizm.com / 19 Haziran 2019
Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri, küratörlüğünü M. Melih Güneş’in, tasarımını Aykut Genç’in yaptığı "Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde" sergisiyle devam ediyor.

Yapı Kredi’nin kuruluşunun 75. yılı dolayısıyla Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri, "Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde" sergisi 23 Ağustos 2019’a kadar Yapı Kredi bomontiada ALT’ta izleyicilerle buluşuyor.

Nâzım Hikmet’in doğumunun 117. yıldönümü için bir kutlama niteliğini de taşıyan sergi, şairin sağlığında 40’a yakın dilde yayımlanmış, Brezilya’dan Japonya’ya, Sovyetler Birliği’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın pek çok ülkesinden bir araya getirilmiş kitapları içeriyor. Geniş kapsamlı bir araştırma sonunda toplanan yüzlerce kitabın arasında, Almanya’da 20, Küba’da 10, Fransa’da 20, Çin’de 100 adet basılmış özel ve nadir kitaplar yer alıyor. İtalya’da yayımlanan bir kitap için Abidin Dino’nun yaptığı illüstrasyonlar ve Ara Güler’in şairin Moskova’daki çalışma odasında çektiği imzalı fotoğraflar da İstanbul’da ilk kez sergileniyor.

Serginin küratörlüğünü M. Melih Güneş’in, tasarımı ise  Aykut Genç üstleniyor. Nâzım Hikmet’in Moskova’daki evinden, 55 yıldır korunan çalışma odasından getirilen kendi kitapları ve daktilosu serginin en önemli parçaları arasında yer alıyor. M. Melih Güneş’in, geri gitmemek üzere Türkiye’ye getirdiği bu kitaplar, Nâzım Hikmet mirasının “memlekete” dönen  ilk parçaları; belki de, edebi değerleri nedeniyle, en önemli parçaları. Bu kitaplar içinde Nâzım Hikmet’in bilinmeyen, Türkiye’deki külliyatında bulunmayan pek çok eseri de yer alıyor.

Girişin ücretsiz olduğu sergi, Salı-Cumartesi 10:00-18:30 ve Pazar 12:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :