"Mimarlıkta Merkez-Çevre Sorunsalı: Bu Tartışma Hala Anlamlı mı?"

mimarizm.com / 13 Aralık 2012
"Mimarlıkta Merkez-Çevre Sorunsalı: Bu Tartışma Hala Anlamlı mı?"

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)  işbirliğinde, MARSEV'in katkılarıyla düzenlenen "Mimarlıkta Merkez-Çevre Sorunsalı: Bu Tartışma Hala Anlamlı mı?" başlıklı seminer, 19 Aralık Çarşamba günü MAÜ Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleştirilecek.

İçerik
Osmanlı'dan Cumhuriyet'e "taşra-İstanbul ikililiği" olarak devredilen, 1960'larda "merkez-çevre sorunsalı" olarak yeni bir içerikle yüklenerek Türkiye genelinde hemen her toplumsal olguyu açıklayabilir bir modele dönüştürülen başlığı eleştirel okumanın anlamlı olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Dünya ölçeğindeki heterojenliği açıklamak için üretilmiş "merkez-çevre" ve "metropol-periferi" sorunsallarının da Türkiye'dekine benzer bir aşınma yaşadığı düşünülürse, sorunlaştırıcı bir bakışın gerekliliği aşikar. Bugün toplumsal değişimin ana dinamiklerinden birinin, coğrafi, ideolojik, dinsel, ekonomik vb. anlamda çevrede konumlananların merkezde bir yer elde etmeye yönelik çabalarıyla tanımlı olduğunu iddia etmek eskisi kadar kolay gözükmüyor. Gündemi bunlardan çok farklı talepler biçimliyor. Mimarlık akademik alanıysa, sorunsalın belirleyici önemde olduğu dönemlerdeki gibi, söz konusu mesele üzerinde büyük ölçüde suskun. 

Seminer, bu saptamadan hareketle, merkez-çevre dikotomisini dünya ve ülke ölçeğinde tartışmaya açık olacak, ancak Türkiye'deki siyasal, toplumsal ve ağırlıklı olarak da mimari uzanımları üzerinde yoğunlaşacak. Asıl tartışılması umulan konuysa, kuşkusuz, mimari-toplumsal değişimi modelleştirmeye ve kavramaya yönelik farklı imkanların irdelenmesi olacak. Seminerin Mardin'de yapılması, bu kentin özel konumu dikkate alınırsa, çevre ve/veya taşra meselesini ele almak için tartışılmayacak kadar anlamlıdır.


Yürütme Kurulu
Halil İbrahim Düzenli (MAÜ)
Aydan Balamir (ODTÜ)
Yavuz Ölçen (MARSEV)


Program

08.30 - 08.50  Açılış

08.50 - 09.30  "Taşra, Yerel ve Çevresel Kavramlarının Farklılaştırılmasının Toplumsala/Mimarlığa İlişkin Tartışmalara Getirebileceği Açılımlar Üzerine" - İlhan Tekeli (ODTÜ, Mimarlık Fakültesi)

09.30 - 10.10
 "Bir Siyasal/Mekansal Disiplin Aracının Üç Görüntüsü: Taşra, Çevre, Merkez" - Uğur Tanyeli (MAÜ, Mimarlık Fakültesi)

10.10 - 10.30  Kahve Arası

10.30 - 11.10  "Orta Doğuda Başarılı Kentsel Koruma Modelleri, Merkezden Çevreye Örnekler" - Suha Özkan (ODTÜ, Mimarlık Fakültesi)

11.10 - 11.50
  "Edebiyatta Merkez ile Çevresi" - Selim Temo (MAÜ, Edebiyat Fakültesi)

11.50 - 13.10  Öğle Yemeği

13.10 - 14.45  Müzakereler
Moderatörler: Aydan Balamir (ODTÜ, Mimarlık Fakültesi), Halil İbrahim Düzenli (MAÜ, Mimarlık Fakültesi)
Konuşmacılar: Ali Cengizkan (ODTÜ, Mimarlık Fakültesi), Güven Arif Sargın (ODTÜ, Mimarlık Fakültesi), Bülent Tanju (MAÜ Mimarlık Fakültesi)


Seminer katılımıcıları hakkında bilgi edinmek için ilerleyiniz >>>>>  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :