Mimarlar Dernegi 1927'de Doğan Hasol Söyleşisi ve İmza Günü

mimarizm.com / 29 Mayıs 2017
Doğan Hasol’un, yeni yayımlanan kitapları "20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığı" ve "Doğan Hasol Deneyimlerini Paylaşıyor" üzerine gerçekleştireceği söyleşi ve imza günü 30 Mayıs 2017 Salı günü saat 19:30’da Mimarlar Dernegi 1927'de izlenebilir.

20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığı bir antoloji değildir. Sunulan yapılar, mimari değerlerinin yanı sıra dönemleri ve mimari anlayışları yansitabilecek şekilde belirlenmiştir. Geçmiş pek çok dönemde olduğu gibi, 20. yüzyılda da ülkemizde hiç kuskusuz çok iyi mimarlık ürünleri ortaya konabilmiştir.

Kitabın Bölümleri:
- 20. Yüzyıla Doğru ve 20. Yüzyıl Başı Türkiye Mimarlığı
- Birinci Ulusalcı Mimarlık Akımı
- Genç Cumhuriyet’in Konuğu Yabancı Mimarlar
- 1930’larda Çağa Uygun Anlayış: Modernlik Arayışı
- 1940’lar... Milli Mimari ya da İkinci Ulusalcı Mimarlık
- 1950’ler... Modernizm/Uluslararası Üslup
- 1960’lar, 1970’ler… Tekdüzeliğe Karşı Arayışlar
- 1980-2000 Arası/Küreselleşme ve Neoliberalizm Etkileri

Doğan Hasol Deneyimlerini Paylaşıyor, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin “Cumartesi Buluşmaları” kapsamında “Mimarlar Deneyimlerini Paylaşıyor” dizisinden çıkmıştır. Kitapta; yaşamdan kesitler: çocukluk ve öğrenim, YEM’in kuruluşu, yayıncılık, mimarlık ve sivil toplumculuk etkinliklerine ilişkin deneyimler yer almaktadır.


DOĞAN HASOL hakkında: 
1956’da Galatasaray Lisesi’ni, 1961’de İTÜ Mimarlik Fakültesi’ni bitirdi. İTÜ’deki asistanlığının yani sıra Mimarlar Odası’nda çesitli görevler üstlendi. 1968’de İTÜ’den ayrılarak bir grup arkadaşı ile birlikte Yapı-Endüstri Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Uluslararasi Yapı Merkezleri Birliği (UICB)’nin üçer yıllık iki dönem Başkanlığına, daha sonra da Onur Üyeliğine seçildi. Serbest mimarlık çalışmalarını, eşi ve kızıyla birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürmektedir. Kendisine İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldiz Teknik Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nce Onursal Doktor unvanı verilmiştir. 450 mesleki makalesi ve 15 kitabi yayımlanmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :