“Midyat Kentsel ve Kırsal Tasarımı”

mimarizm.com / 05 Temmuz 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı 13 Temmuz Cuma günü Faruk Malhan’ın “Midyat Kentsel ve Kırsal Tasarımı” sunumuna ev sahipliği yapacak.

Faruk Malhan, Türkiye’de tasarım aklının endüstriyel süreçlere aktarılarak yenilikçi, buluşçu ürün, hizmet ve deneyim tasarımının gelişmesi için yarım asırdır çalışmaktadır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezuniyetini takiben 1972 yılında Ankara’da temellerini attığı Koleksiyon, bugün uluslararası tasarım endüstrileri arasında Türkiye’nin saygın bir kuruluşu ve “markası” olmuştur. Malhan, Orta Doğu ve Anadolu coğrafyasının tasarım değerlerini keşfedip çağdaş yorumlarla sürdürmenin Türkiye’ye sağlayacağı olanakların örneğini, üstlendiği farklı sorumluluklarla vermektedir.

Malhan'ın 2013 yılında kurmuş olduğu ve 2015'ten itibaren İstanbul, Mardin, Hatay ve Bodrum’da faaliyet gösteren Tasarım Vakfı’nın geliştirdiği programlar ve öncülük ettiği araştırmalar, Türkiye’deki tasarım kültürünün coğrafi çeşitliliğini ve zenginliğini açığa çıkartan projelerle zenginleşmektedir.

Faruk Malhan’ın üstlendiği bu misyonla gelişen “Midyat Kentsel ve Kırsal Tasarımı Projesi”, Türkiye’de tasarım alanının kamu yönetimi ve yerel toplulukla doğrudan etkileşime girerek, tasarım düşüncesindeki yenilikçiliğin sosyal ve ekonomik dönüşümlere yol açabileceğini ortaya koymaktadır. 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Dicle Kalkınma Ajansı ve Midyat Kaymakamlığı’nın desteğiyle yürütülen proje, yerel halk ile farklı “etnik” ve “ümmet temsillerinin” katılımını yerelin onurlu yaşamı ilkesi etrafında bir araya getirerek toplumsal buluşçuluk/inovasyon anlayışı üzerinden gelişmektedir. Türkiye’nin çeşitliliğini yaratıcı bir kültür projesi olarak içeriklendiren Midyat Kentsel ve Kırsal Tasarımı Projesi, kadim mirası geleceğe bağlarken, Türkiye’de tasarım düşüncesinin özellikle kendi sınırları dışına çıkarak toplumsallaşmasına örnek olmaktadır.

Faruk Malhan tarafından, 13 Temmuz 2018 Cuma günü saat 18:00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda gerçekleştirilecek olan “Midyat Kentsel ve Kırsal Tasarımı”​ başlıklı söyleşi tüm katılımlara açıktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :