Mahmut Şenol Söyleşisi: İnsan Devleti & Karınca Kolonisi

mimarizm.com / 08 Ekim 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 13 Ekim’de Mahmut Şenol’un “İnsan Devleti & Karınca Kolonisi” başlıklı sunumuna ev sahipliği yapacak.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Mahmut Şenol, Bodrum Mimarlık Kitaplığında gerçekleştireceği konuşmada, karınca kolonisi ile Plato düşüncesi üzerine odaklanacak.

Sunum, “250 milyon yıllık geçmişi olan karınca uygarlığının mimarî ölçekli yapılarını ve 315 bin yıllık Homo Sapiens’ten bu yana sadece 50 bin yıl önce ayakları üstüne dikilen insanoğlunun kırıp döktüğü-kanlı uygarlaş[ma]ma sürecini mukayeseli bir anlatımı” olacak.  

İnsan Devleti & Karınca Kolonisi
Metin: Mahmut Şenol

Tembel Ağustos Böceği ve Çalışkan Karınca masalını bir yana bırakınız!

O baştan sona bir yalan...

Bilindiğinin tersine karıncalar aslında çalışkan falan değil, hatta dünyanın en tembel yaratıklarıdır.

Sarhoş ve aylak, uykucu ve dalgacıdır hepsi...

Fakat buna rağmen insanları şaşkına çeviren bir otomat düzen içinde geniş koloniler kurmuşlardır; hep sopa zoruyla!

Zira başlarında onları denetleyen, işe sevk eden, ceberut ve zalim bekçileri vardır.

Bekçiler, elbette, Kraliçe Karıncaya bağlıdır.

Kurdukları ¨süper organizma toplumu¨ olarak bio-social ana bilim dallarında incelenen, her seferinde insanları şaşkınlığa uğratan KOLONİ hayatları bir bütün olarak değil, ancak yer yer sonradan insanlar tarafınca esinlenilmiştir.

Öyle ki, birçok kez kopyalanmış biçimiyle insanlık tarihinin bütün ¨ütopyalarında¨ hatta bazen ürkünç bir geleceğin ifadesi olarak “distopyalarında” yer almıştır.

Bu yönde okunmuş ve yüzyıllardan beri uygarlığın hücrelerine kadar sızıp kalmış etkisiyle PLATO’nun DEVLET adlı eseri, Karınca Toplumuyla neredeyse kan kardeşi olacak kadar benzerlikler taşır.

Şenol’un karınca kolonisi ve Plato üzerine yaptığı kıyaslamayı ve ortaya koyduğu tezi aktaracağı “Pek Sıkıcı Kolonisi” ve Yunanî Geleneğe Ait Plato’nun Ütopyasına Mukayeseli Bir Yaklaşım: “İnsan Devleti & Karınca Kolonisi” başlıklı sunumu, 13 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 18:30'da Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda izlenebilir.

Etkinlik tüm katılımcılara açıktır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :