Lizbon ve İstanbul’un Kentsel Dinamikleri

mimarizm.com / 08 Mart 2018
University of Lisbon, Center for Urban and Regional Systems - CESUR, Instituto Superior Técnico ile MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü iş birliğinde düzenlenen seminer, 13 Mart'ta MSGSÜ Fındıklı kampüsünde gerçekleştirilecek.

University of Lisbon ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) şehir ve bölge planlama bölümleri arasında yıllardır süren akademik işbirliğinin devamı niteliğindeki ‘Lizbon ve İstanbul’un Kentsel Dinamikleri / Urban Dynamics of Lisbon and Istanbul’ semineri, ulusal ve uluslararası konuşmacıların katılımıyla 13 Mart 2018 Salı günü 10:00-17:00 saatleri arasında MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu’nda yapılacak.

Seminerde, Lizbon ve İstanbul kentlerinin planlama tarihi, sosyal ve ekonomik dinamiklerinin tartışılması, iki kent arasındaki benzerliklerin ve deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor. Etkinliğin son bölümünde ise, bu akademik işbirliğinin kurulmasındaki en önemli isimlerden Prof. Manuel Costa da Lobo’nun anısına profesörün planlama yaklaşımları, çalışmaları ve disipline katkıları üzerine bir forum yer alıyor.

Program:

10:00-10:30 Açılış  
Doç. Dr. Kevser Üstündağ (MSGSÜ)
Prof. Dr. Fatma Ünsal (MSGSÜ)

10:30-11:00 Açılış Sunumu
Lizbon & Istanbul: Benzerlikler ve Farklılıklar – Doç. Dr. Kevser Üstündağ, Arş. Gör. Özlem Ünver 

11:00-12:30 Lizbon 
Lizbon Metropoliten Alanının Dinamikleri – Doç. Dr. José Álvaro Antunes Ferreira (University of Lisbon) 
Metropoliten Alanların Merkez ve Çeperleri – Yard. Doç. Dr. Jorge Manuel Gonçalves (University of Lisbon) 
Kentsel Hareketlilik Yönetiminde Yeni Stratejiler – Prof. Dr. Fernando José Silva e Nunes da Silva (University of Lisbon) 

12:30-13:30 Öğle Yemeği 

13:30-14:30 İstanbul  
Metropoliten Istanbul’un Yapısı ve Yapısal Dönüşümü – Prof. Dr. Murat Güvenç (Kadir Has Üniversitesi) 
Türkiye’deki Kentlerde Kentsel Hareketlilik Sorunları, Potansiyelleri, Eğilimleri ve Stratejileri – Prof. Dr. Ela Babalık Sutcliffe (ODTÜ)

14:30-14:45 Kahve Molası

14:45-17:00 Prof. Costa Lobo’nun Planlama Mirası
İnsani Değerlere ve Kamusal Faydaya Adanmış Bir Ömür: Prof. Costa Lobo – Prof. Dr. Çağatay Keskinok (ODTÜ) 
Prof. Costa Lobo ve İstanbul – Prof. Dr. Zeynep Enlil, Doç. Dr. Kevser Üstündağ, Prof. Dr. Hürriyet Öğdül, Yrd. Doç. Dr. Dilek Erden Erbey, Doç. Dr. Erdem Erbaş, Arş. Gör. Arzu Erturan, Arş. Gör. Özlem Ünver


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :