Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi Arama Konferansı

mimarizm.com / 09 Mayıs 2016
MSGSÜ Kentsel Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi”ne yönelik olarak paydaş görüşlerinin alınması amacıyla bir Arama Konferansı düzenliyor.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 12.11.2015 tarihinde başlayan “Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi”ne ilişkin çalışmalar doğrultusunda geliştirilen model önerisi, 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü üniversitenin Fındıklı kampüsünde gerçekleşecek Arama Konferansı ile paylaşlara aktarılacak. 

Türkiye’de Kentsel Tasarım Rehberi’nin kurumsallaşması adına önemli bir açılım sağlayacak olan projenin çıktıları mevzuat için altlık oluşturacak. Proje kapsamında öncelikle dünyada planlama sistemi içinde Kentsel Tasarım Rehberi uygulamaları incelenerek, seçilen ülkelerin planlama sistemi ve mevzuatlarında Tasarım Rehberleri’nin işlerliği ve uygulama süreçleri değerlendirildi. Çok katmanlı dinamik bir perspektifle gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda Kentsel tasarım Rehberi’nde ülkemizin planlama sistemi ve mevzuatı doğrultusunda bir model önerisi hazırlandı. Gelinen bu aşamada söz konusu modele ilişkin ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının katılımı ile projeye dönük “paydaş görüşlerinin alınması” amaçlanıyor. 

Ali Madanipour

21 Mayıs Cumartesi günü saat 09:00'da kayıt ile başlayacak olan Arama Konferansı, açılış konuşmalarını takiben tematik açıklamalar ve İngiltere New Castle Üniversitesi’nden Ali Madanipour’un konferansı ile tamamlanacak.

Konuya ve etkinlik programına ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :