Kaybolmuş Bir Demiryolunun İzinde

mimarizm.com / 24 Ekim 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri bu hafta #miras teması ile Mert Sandalcı'yı konuk ediyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından 15. yıldır düzenlenen Çarşamba Seminerleri'nin bu haftaki konuğu, Mert Sandalcı.

Sandalcı'nın Kaybolmuş Bir Demiryolunun İzinde başlıklı sunumunda; 1914-1916 yılları arasında İstanbul’un kömür ihtiyacını karşılamak üzere Kâğıthane'den başlayarak Karadeniz sahilindeki linyit kömürü havzaları Ağaçlı’ya ve Çiftalan’a uzanan dekovil hattının hikayesi, yeniden keşif öyküsü ve kitaplaştırma sürecinin anlatılacağı sunumda zengin görsel koleksiyonundan örnekler verilecek.

Seminer, 25 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Mert Sandalcı hakkında:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1980’de İDMMA Galatasaray İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. 1989’da mesleki kariyerine son vererek farklı bir uğraş içine girdi ve eşi Eczacı Gülnur Sandalcı ile birlikte efemeral (kısa ömürlü, gündelik) belge koleksiyonları üzerine çalışmaya başladı. Mert Sandalcı bu çalışmalarının yanı sıra ilgi duyduğu pek çok konu üzerinde ayrıntılı çalışmalar sürdürmüş, koleksiyonlar üretmiş ve kitaplar yayınlamıştır. Sandalcı’nın son eseri ise “Dr. Ali Vasfi ATABAY Pendik Sanayii Ziraiye ve Kimyeviye Müessesesi-Pendik”dir (2017). Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve KTÜ’de 5 yıl boyunca görev yapan Sandalcı, halen Yeniyüzyıl Üniversitesi'nde Eczacılık Tarihi öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :