Ian Ritchie Söyleşisi: “Düşüncenin Aklıyla Tasarlamak”

mimarizm.com / 30 Temmuz 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 3 Ağustos Cuma günü Ian Ritchie’nin “Düşüncenin Aklıyla Tasarlamak / Designing with the Mind in Mind” başlıklı sunumuna ev sahipliği yapacak.

Türkiye’ye çağdaş mimarlığı temsil eden genç kuşak tarafından da yakından takip edilen Ian Ritchie’nin 3 Ağustos Cuma günü saat 19:30’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda gerçekleştireceği “Düşüncenin Aklıyla Tasarlamak / Designing with the Mind in Mind” başlıklı sunumu tüm katılımcılara açıktır.

*

Ian Ritchie, 1970’li yılların başından itibaren yapılarda enerji sakınımı, hafiflik ve esneklik kazanımına yönelik mimari çözümlerde gelişen birikimini 1981 yılından sonra iki kulvarda, eş zamanlı ve neredeyse eşit ağırlıkta derinleştirmiştir. Birincisinde, kurduğu Ian Ritchie Architects (iRAL) ofisi bünyesinde mimarlığın ‘metafizik’ rolüne ağırlık vererek insan ruhunu ve zihnini yücelten bir mimari üretimi benimsemiştir. İkincisinde, Peter Rice ve Martin Francis’le birlikte kurdukları Rice Francis Ritchie (RFR) tasarım mühendisliği ofisinde, çevre, kent ve kültürle barışık yapılar için teknoloji ve malzemenin olanaklarını yenilikçi tasarımlarla bütünleştirmiştir.

Fransız Hükümeti’nin Paris için geliştirdiği ‘prestij’ projelerinde yoğun ve gelişkin bir rol üstlenen RFR; La Villette Bilim ve Sanayi Müzesi, Louvre Piramidi, Louvre Heykel Galerisi, Arche de la Défense’taki ‘Bulut’ strüktürü gibi pek çok ünlü projeye imza atmıştır.

Ian Ritchie, Londra’da mimariyle, Paris’te mühendislikle dolu bir mesleki etkinliği 1989 yılına kadar yoğun olarak sürdürmüştür. Bu tarihten itibaren son otuz yıldır aralıksız olarak kendi mimari üretimine odaklanmakta ve üstlendiği projelerin hem fiziksel hem de felsefi bir dışavurumu ortaya koymasına özen göstermektedir.  

Yazmaya, şiire, günlük tutmaya merakı ile sözcüklerle ilişkilenişini farklı anlatılarla zenginleştirmedeki tutkulu arayışı, Ian Ritchie’yi mimarinin metaforlarla iletişimini araştırmaya yöneltmektedir. Mimari tasarım süreçlerinin, bilişsel ve nöroloji bilimlerinde aklın işleyişi ve zihnin düşünce örüntülerindeki güncel ve çarpıcı keşiflerin doğal bir sonucu olarak yeniden şekilleneceğini öne sürmektedir. Üstlendiği projelerde, mimarlığın, davranışların şekillenmesindeki ve duyumların çeşitlenmesindeki rolünü araştırmaya ve örneklerini zenginleştirmeye ağırlık vermektedir.

Ian Ritchie, mimarlığın yaşamımızın “mekânsal çerçevesi” olduğunu ifade etmektedir. Mimarinin önce insan aklında imgelenen, gerçekleştiğinde ise insanlığın kültürel geçmişle fiziki referans kurarak daha iyi bir geleceği ifade etmeye ve buna güven duymaya yaşamsal katkısının olduğuna inanmaktadır.Son dönem projeleri arasında yer alan Kraliyet Müzik Akademisi, Sainsbury Wellcome Centre ve Covent Garden Mercers yaya alanı ile ulusal ve uluslararası mimarlık ödüllerinde önemli bir başarı kaydeden Ian Ritchie’nin kendi günlüklerinden yola çıkılarak 2013 yılında yayımlanan otobiyografisi Ian Ritchie, Being: an Architect, özgün anlatımı ve kurgusuyla İngiltere ve kıta Avrupası’nda çağdaş mimarinin dönüşümünü belgelemektedir. On kitabı ve onlarca yayımlanan makalesi olan Ritchie’nin, Mimar Sinan hakkında da bir incelemesi ve makalesi bulunmaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :