Havalimanı Mimarisinin Üstadı Paul Andreu, 40 Yıllık Deneyimini Paylaşacak

mimarizm.com / 08 Eylül 2010
Havalimanı Mimarisinin Üstadı Paul Andreu, 40 Yıllık Deneyimini Paylaşacak
Paris Charles de Gaulle Havalimanı

Paris Charles De Gaulle Havalimanı başta olmak üzere çok sayıda havaalanı tasarımına imza atan tecrübeli Fransız mimar Paul Andreu, 22 Ekim 2010 Cuma günü 19.00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde "40 Yıllık Mimari Deneyim: Roissy 1'den Pekin Opera Binası'na" başlıklı bir konferans verecek. Konferans Culturesfrance, Fransa Dış İşleri Bakanlığı katkısı ve İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile İstanbul Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenleniyor.


Nice Havalimanı

40 yılı aşkın süredir yapı ve mimarlık sektörünü buluşturan Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, disiplinlerin ilgilileri ile bir araya getirerek sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, Ekim ayı boyunca farklı konu ve kapsamdaki etkinliklerle dünyaca ünlü isimleri ağırlayacak olan Yapı-Endüstri Merkezi, tecrübeli Fransız Mimar Paul Andreu Konferansı'na da ev sahipliği yapacak.

1938 Bordeaux doğumlu, havaalanı inşaatı uzmanı Paul Andreu, 1979 yılında mimari ve mühendislik müdürlüğüne getirildiği Aeroports de Paris'de kırk yılı aşkın bir süre çalıştı. Andreu'nün çalışmaları arasında Paris Charles De Gaulle Havalimanının başta olmak Nice ve Bordeaux da dahil Fransa'nın değişik havalimanları yer alıyor. Andreu ayrıca Abu-Dabi, Cakarta, Kahire ve Şangay havaalanlarının tasarım ve inşaatlarını da gerçekleştirdi. Farklı mimari alanlara da açılan Andreu, 2007 yılında açılan Pekin Opera Binası'nın da mimarı. 1966 yılında Güzel Sanatlar Akademisi üyesi seçilen Andreu, alanında en saygın ödüllerden biri olan Globe de Cristal'e layık görüldü. Son on yıldır yazın alanında da faaliyet gösteren Andreu, bu süre içinde iki mesleki yayın ve iki de romana imza attı.

Etkinlik Programı

18.30–19.00
Kayıt
19.00–20.00 Konferans: 40 Yıllık Mimari Deneyim: Roissy 1'den Pekin Opera Binası'na

Konferans simultane olarak Fransızca' dan Türkçe'ye çevrilecektir. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir.

Kayıt ve detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :