“'Havalı' Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi”

mimarizm.com / 06 Mart 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri, bahar döneminin ikinci seminerinde yeni teması #toplumsalcinsiyet çerçevesinde Ece Öztan'ı konuk ediyor.

Toplumsal cinsiyet, göç, kadın emeği, siyasal katılım ve yurttaşlık gibi alanlarda araştırma ve yayınları bulunan Ece Öztan, şu anda bağımsız bir siyaset bilimcidir. Doktora çalışmasını 2009 yılında, Türkiye kökenli Amsterdamlı kadınların yurttaşlık deneyimleri konusunda tamamlayan Öztan, emek, beden, aile ve yurttaşlık meselelerine, sınıf, cinsiyet ve etnisite gibi kesişimler çerçevesinden yaklaşmaktadır.

Öztan'ın "'Havalı' Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi" başlıklı sunuşu, 2015 yılında tamamlanan ve İstanbul'da 10 farklı nitelikte AVM'de Nurcan Özkaplan ve Ester Ruben ile birlikte yürüttükleri kapsamlı saha çalışmasına dayanmaktadır. Aşağıdaki alıntı, Öztan'ın sunuşuna ilişkin tanıtım metnindendir: 

"Toplumsal cinsiyet, satış işinde çok görünür olmayan ama çalışanın kimliğinin, öznelliğinin bir parçası olarak sürece dâhil olmaktadır. Zira satış elemanları, kendi toplumsal cinsiyet kimlikleri de dâhil olmak üzere, yaptıkları işi nasıl kendilerine mal edeceklerini araştırırlar. Yaygın olarak kabul edilen, ‘uygun’ toplumsal cinsiyet davranış algısı oldukça esnek olmasına rağmen, hizmet işlerinde şu ya da bu derecede toplumsal cinsiyet farklılığının doğallığı algısını güçlendirir." 

Seminer, 8 Mart 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Bu etkinlik, MSGSÜ Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, 8-10 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen Mor Baykuş Etkinlikleri kapsamında organize edilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :