“Günümüzde Kentsel Tasarıma ve Eğitimine Nasıl Bakmalı?”

mimarizm.com / 14 Kasım 2016
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Kentsel Tasarım Bilim Dalı tarafından düzenlenen "25. Kentsel Tasarım Buluşmaları" kapsamında gerçekleşen konferans, 25 Kasım 2016 Cuma günü, saat 10:00'da MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda izlenebilir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve Kentsel Tasarım Bilim Dalı kurucusu Prof. Dr. Mehmet Çubuk'un vereceği konferansın özet açıklaması şöyle:

KENTSEL TASARIM EĞİTİMİ - Yeni Yöntem ve Arayışlar
GÜNÜMÜZDE KENTSEL TASARIMA ve EĞİTİMİNE NASIL BAKMALI?

"Modern şehirciliğin kentlerde yarattığı bozgunun etkisinde ortaya çıkan Kentsel Tasarım, ilk dönemlerde özelleşmiş koşullarda bir tasarım olarak belirmiştir. Yararlılık ve doğru arasında bir hedef ilişkisi tasarımı, bir imaj olarak algılanmıştır. Oysa ilerleyen zaman içinde güvenilir, esnek ve sürdürülebilir nitelikler kazanmıştır. Bu durum, Şehircilik uygulama-larında kenti ele alış ve düzenlemelerde yeni bir tarz getirmiştir. Bu çerçevede Kentsel Tasarım bir disiplin olarak gelişmiş ve bir bilim dalı haline gelmiştir. Ülkelerde ele alışta farklılıklar belirse de,  genel olarak yeni yaşam alanı kültürü oluşturmuş ve artık planlama süreciyle birlikte yürütülen, üst düzey bir yaklaşımlı bir girişim olmuştur.

Dünyada gelişmiş ülkelerde son dönemlerde yeni şehircilik hareketi içinde; kentlerde yapılanmış ortamların yeniden biçimlendirilmesinde yeni eğilimler, yaklaşımlar ve akımlar çerçevesinde yaşam alanlarındaki değişimler ve gelişmeler, kentsel tasarımın yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Bu yeni şehircilik yaklaşımı içinde yeni içeriğiyle Kentsel Tasarım; kentsel büyüme ve yaşam biçimi için başarılı kentsel çözümlerde anahtar rol oynamaya başlamıştır. Fiziksel çevrenin daha anlamlı, duyarlı ve yararlı tasarlanması yönünde bir içerik kazanmıştır. En önemlisi beliren yeni koşullar, sırt sırta dönmüş olan Mimarlık ve Planlamayı yüz yüze bir araya getirmiştir.

Bütün bu ilerlemeler-değişimler ve dönüşümler karşısında, dünya da Yüksek öğretim peyzajı değişirken; ülke genelinde de büyük bir gereksinim olarak beliren ve UNESCO’nun ‘Ortak Mülk’ olarak tanımladığı ‘eğitim’in değişme zorunluluğu gibi, yüksek öğretim alanında da değişimler gerekli olmaktadır.Dolayısıyla; ülkede öncelikle Yüksek Öğretim yeniden yapılanmalı, bu çerçevede şehircilik eğitimi ve Ketsel Tasarım eğitimi de yeniden ele alınmalıdır."

GÜNÜMÜZDE KENTSEL TASARIMA ve EĞİTİMİNE NASIL BAKMALI


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :