"Genç Mimarlar Mesleği Tartışıyor"

mimarizm.com / 09 Mart 2015
Genç Mimarlar Mesleği Tartışıyor


MSGSÜ Mimarlık Bölümü 1999 mezunu mimar Yunus Aran'ın anısını yaşatmak, mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2001 yılından bu yana Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Yunus Aran Konferansları'nın 55. buluşması, Alişan Çırakoğlu, Ömer Selçuk Baz ve Pınar Gökbayrak'ın katılımıyla panel formatında gerçekleşecek.

Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Efe Duyan'ın yaptığı "Genç Mimarlar Mesleği Tartışıyor" başlıklı panel, 17 Mart 2015 Salı günü 14:30'da MSGSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda izlenebilir. Katılım herkese açık ve ücretsizdir.


Biyografiler:
 
Alişan Çırakoğlu
1975 yılında Çorum'da doğdu. 1996'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1999 yılında aynı üniversiteden yüksek mimar derecesini aldı. Ankara ve İstanbul'da çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2002 yılında Çırakoğlu Mimarlık Ltd. Şti.'yi kurdu. Ulusal mimarlık yarışmalarında üçü birincilik olmak üzere çeşitli ödül ve mansiyonlar aldı. 2008 yılında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Yılın Genç Mimarı ödülüne layık görüldü. 2012 Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi'nde seçici kurul üyeliği yaptı. Çeşitli proje yarışmalarında ve bitirme projelerinde jüri üyesi olarak görev aldı. 2014 Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde proje dalında başarı ödülü kazandı. Halen Çırakoğlu Mimarlık'ın yöneticisi olarak çalışmakta ve Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yarı zamanlı öğretim üyeliği yapmaktadır.

Ömer Selçuk Baz
1978 yılında Almanya'nın Nürnberg şehrinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antakya'da tamamladı. Lisans eğitimini 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi'nde bitirdikten sonra, Viyana Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. Öğrenciliği sırasında çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. Yüksek lisans çalışmalarına paralel olarak Viyana'daki Atelier Stelzhammer'de konut ve alışveriş merkezi ağırlıklı çeşitli mimari projelerde yer aldı. 2005 yılında Türkiye'de açılan T.C. Merkez Bankası Bursa Şubesi yarışmasında E. Didem Durakbaşa ile birlikte birincilik ödülünü kazandı. İstanbul'da Denge Mimarlık Hizmetleri firmasını kurduktan sonra ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalar için tasarımlar üretti. 2007 yılında Uluslararası Roland Rainer Konut Yerleşimi Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı. 2006-2009 yılları arasında Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi'nde jüri üyelikleri yaptı. 2011 yılından bu yana, şehir plancısı Okan Bal ile birlikte kurdukları Yalın Mimarlık çatısı altında çalışmalarına devam ediyor.

Pınar Gökbayrak
İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık eğitimini tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Programı'nda 2007 yılında tamamladığı yüksek lisans çalışması ile Mimarlık Vakfı 2. Mimarlık Araştırmaları Ödüllü Seçkisi'nde yer aldı. 2003-2012 yılları arasında Betonart mimarlık dergisinin editörlüğünü üstlendi. 2007'den itibaren iki ortağı ile birlikte yürüttüğü PAB Mimari Tasarım ofisinde mimari üretimine devam ediyor. Çeşitli ulusal ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, Osmangazi Üniversitesi'nde proje yürütücülüğü yaptı, mimari yayınlar için makaleler kaleme almaya ve çeşitli üniversitelerde jüri üyeliklerine devam etmektedir. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Mimar Tasarım Yüksek Lisans Programında proje yürütücülüğü yapmaktadır. Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Namık Kemal Üniversitesi Morfoloji Binası, 2012 Yılı En Başarılı Emlak Yatırımları Ödülleri'nde Eğitim Dalı'nda üç ödülden ikisine layık görüldü. 1. İstanbul Tasarım Bienali'ne ve Mutluluk Fabrikaları sergilerine katıldı. Mesleki çalışmalarıyla MIT Enterprise Forum 2011 finalistliğine, Mehmet Kemal Dedeman Turizm Ödülleri'nde ise teşvik ödülüne layık görüldü. 13. Venedik Mimarlık Bienali kapsamında düzenlenen Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi'ne seçildi.


Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :