Dünyaca Ünlü Japon Mimar Takaharu Tezuka "Nostaljik Geleceği" Anlatacak

mimarizm.com / 02 Eylül 2010
Dünyaca Ünlü Japon Mimar Takaharu Tezuka "Nostaljik Geleceği" Anlatacak Yapı sektörü ve mimarlık alanının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), dünyanın önde gelen tasarımcı, mimar ve mühendislerini yapı sektörü ile bir araya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamların yaratılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda yıl boyunca dünyaca ünlü mimar, mühendis ve tasarımcıları ağırlayan Yapı-Endüstri Merkezi'nin yeni konuğu, Japon mimar Takaharu Tezuka olacak.

İlki YEM'de, ikincisi ise İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olan "Nostaljik Gelecek" başlıklı Takaharu Tezuka konferansı, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek. Konferansın ana sponsorluğunu ise, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen seramik markalarından biri olarak tasarım ve mimarlığa verdiği desteği sürdüren Kalebodur üstlenecek. Japon mimar, tasarımın içinde bulunduğumuz yüzyılda geçmişte olduğu gibi geleceği temsil etmediğine değineceği konferansta, teknoloji ile kuşatılmış olsak da –ya da sanal gerçeklik yaşamlarımızı değiştirse de- tasarımın özünün "teknoloji ve gelecek"te değil "insan ve bugün"de yattığından söz edecek.

"Çatı Evi", "Duvar-sız Ev" ve "Gökyüzü Evi" gibi çarpıcı projelerin tasarımcısı, Japonya merkezli mimarlık bürosunun kurucu ortağı, küçük ölçekli konut projelerinin yanı sıra büyük ölçekli tasarımlarıyla da tanınan Tezuka, mekân sınırlarını zorlayan ve insanı merkeze alan projelere imza atıyor. Tezuka, Japonların özellikle iyi yaşam mekânlarını doğrudan metrekare büyüklüğü ile ilişkilendirdiğinden şikayet ederken, mekanı var edenin yalnızca büyüklük değil, temiz hava, kaliteli doğal ışık ve hareket özgürlüğü olduğunun da altını çiziyor. Gündeme oturan en önemli projelerinden Fuji Anaokulu'nun yenilemesi ile, Tokyo banliyölerindeki öğrencilere özgür bir eğitim ortamı sağlayan Tezuka, tasarımı öğrencilerle birlikte çalışarak şekillendirmişti.

Her biçimin mümkün olduğu bir dünyada, fütüristik tasarımın önemsiz olduğunu vurgulayan Tezuka, mimarlıkta şekil ve biçimin ötesinde arayışlar içinde olduğunu belirtiyor. Çatının, mimarlığın temel bileşeni olduğunu ifade eden ve çatısı olan her biçimi mimarlık olarak tanımlayan Tezuka, University of California, Berkeley'de konuk profesör olarak dersler veriyor. Mimarlık gündeminin aktif, üretken ve takip edilen oyuncularından biri olan Tezuka'nın Türkiye ziyaretinden hemen önce, New York Guggenheim Müzesi'nde retrospektif bir sergisi açılacak.

Takaharu Tezuka'nın vereceği "Nostaljik Gelecek" başlıklı konferans, 12 Ekim 2010 Salı akşamı saat 19.00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde, 13 Ekim 2010 Çarşamba günü saat 17.00'de İzmir Ekonomi Üniversitesi 'nde gerçekleştirilecek.

Her iki konferans simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecek. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gerekiyor.

Takaharu Tezuka "Nostaljik Gelecek" Konferansı / İstanbul

Tarih : 12 Ekim 2010, Salı
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul
Saat : 19.00
Kayıt ve detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Takaharu Tezuka "Nostaljik Gelecek" Konferansı / İzmir
Tarih 13 Ekim 2010, Çarşamba
Yer : İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir
Saat : 17.00
Kayıt ve detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :